Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kuyruğu Koparsa Ne Olur? [Kuyruk Kopması]
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kuyruğu Koparsa Ne Olur? [Kuyruk Kopması]

Sultan papağanlarının kuyruklarının kopması mümkündür. Sultan papağanının kuyruğunun kopması sonucunda oluşabilecek durumlar, kuyruğun kopma nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Sultan papağanınızın kuyruğunun kopması durumunda ortaya çıkacak sonuçlar başlıca şunlardır:

  • Kuşunuz Denge Problemleri Yaşayabilir: Sultan papağanlarının denge merkezlerinden bir tanesi de kuyruklarıdır. Sultan papağanın kuyruğu koparsa dengede kalmakta güçlük çekebilir.
  • Kuşunuzun Davranışlarında Olumsuz Etkiler Görülebilir: Sultan papağanları da dahil olmak üzere kuşların geneli için kuyrukları en önemli uzuvlarından bir tanesidir. Bu uzuvları, kendilerini çeşitli durumlarda ifade etmelerine yardımcı olur. Kendini kuyruk eksikliği nedeni ile ifade etmekte zorlanan bir sultan papağanı, strese girerek agresif ya da depresif davranışlar sergileyebilir.

Sultan Papağanı Kuyruğu Koparsa İlk Olarak Ne Yapılması Gerekir?

Sultan papağanının kuyruğu koparsa ilk başta yapılması gerekenler şunlardır:

  • Sultan papağanınızın kuyruğunun kopması ilk anda acı çekme ya da strese girmeye neden olabilir. Bu durumda kuşunuzu sakinleştirmeniz gerekir. Sultan papağanının kuyruğu kopması durumunda bağırmak gibi aşırı tepkiler verirseniz kuşunuz da daha fazla strese girer. Kuşunuzu severek ya da oyun ve yemek gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler ile dikkatini dağıtarak ilk anın stresini azaltabilirsiniz.
  • Kuyruk bölgesine dikkatlice bakın ve kanama varsa hafifçe bastırarak durdurun.

İlk anda yapılması gereken şeyleri yapıp kriz yönetimini sağladıktan sonra uzman bir veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Sultan Papağanı Kuyruğu Kendi Kendine Kopar Mı?

Sultan papağanının kuyruğunun kendi kendine kopması pek mümkün olabilen bir durum değildir.

Sultan papağanlarında görülen kuyruk kopması durumu çoğunlukla darbe ya da kaza kaynaklıdır. Buna ek olarak stres içerisinde olan bir sultan papağanı kendine zarar vererek kuyruğunu kopartabilir.

Sultan Papağanı Kuyruğu Tekrar Çıkar Mı?

Sultan papağanının kuyruğunun tekrar çıkabilmesi duruma göre değişiklik gösterir. Sultan papağanınızın kuyruğu kökten kopmamışsa büyük ihtimalle tekrar uzayabilir. Ancak, kökten kopmuş olan ya da ağır darbeler almış olan kuyruklar büyük bir ihtimalle tekrar çıkmaz.

Sultan papağanının kuyruğunun kopması sonrasında kuyruğun tekrar çıkabilmesi konusunda danışmanız gereken kişi veteriner hekimdir.