Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Limon, Limon Kabuğu Yer Mi, Limon Suyu İçer Mi?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Limon, Limon Kabuğu Yer Mi, Limon Suyu İçer Mi?

Sultan papağanlarının limon yiyip yiyememesi, sultan papağanı sahipleri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Sultan papağanı limon yiyebilir ancak yiyebilmesi her zaman faydalı olduğuna gelmez.

Bu konu ile ilgili dikkat edilmesi gereken şeyler bulunur. Limon asidik yapısı nedeni ile papağanların tüketmesi için uygun olmayabilir.

Asit içeriği yüksek gıdalar, papağanların sindirim sistemine zarar verebilir ve bu nedenle limon tüketiminden kaçılması gerekir.

Sultan papağanlarının bazıları limon yemeyi çok sevse de yememeleri gerekir.

Sultan Papağanı Limon Kabuğu Yer Mi?

Sultan papağanının limon kabuğu yemesi önerilen bir durum değildir. Limon kabuğu, insanlar için bile yenmesi tavsiye edilen bir yiyecek değildir.

Limon kabuğu hem insanlarda hem de özellikle sultan papağanlarında çeşitli sindirim problemlerine yol açabilir.

Asit dengesinin yarattığı sindirim problemlerine ek olarak limon kabuğu sert bir maddedir ve papağanınızın boğulmasına neden olabilir.

Bazı sultan papağanları limon kabuğu tüketmeyi sevebilir bu durumda sultan papağanının limon kabuğu yemesine engel olmak gerekir.

Sultan Papağanı Limon Suyu İçer Mi?

Sultan papağanının limon suyu içip içmeyeceği, Sultan papağanı sahipleri tarafından çokça merak edilen bir konudur. Sultan papağanı limon suyu içemez. Bu durumun sebebi limon suyunun çok fazla asit içeriyor olmasıdır.

Limon suyu, papağanların sindirim sisteminde rahatsızlıklara ve asit-baz dengesinde sorunlara neden olabilir.

Zaten birçok meyve suyunun asit içeriği yüksek olduğu için sultan papağanlarına meyve suyu çeşitlerinin birçoğunun verilmesi önerilmez.

Sultan Papağanı Limon Çekirdeği Yer Mi?

Sultan papağanının limon çekirdeği yemesi nadiren görülen bir durumdur. Ancak, limon çekirdeği sultan papağanlarının yememesi gereken bir şeydir.

Limon çekirdeği, içinde bulunan yüksek miktardaki uçucu yağlar nedeniyle sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir ve ayrıca papağanların sindirim sisteminde tıkanıklığa neden olabilir.

Bu nedenle, papağanınızın sağlığı için, sadece özel olarak formüle edilmiş papağan yemi veya sağlıklı ve doğal besinlerden oluşan bir diyete ek olarak uygun meyve ve sebzeler verebilirsiniz.

Sultan papağanı limon çekirdeği yerse ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.