Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Kafa Sallar? [Kafa Sallama Hastalığı]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Kafa Sallar? [Kafa Sallama Hastalığı]

Sultan papağanının kafa sallamasının nedenleri iyi ya da kötü olabilir. Sultan papağanının kafa sallaması sık görülen bir durumdur.

Sultan Papağanlarında İstem Dışı Kafa Sallamaya Neden Olan Hastalıklar Hangileridir?

Sultan papağanlarında istem dışı kafa sallamaya neden olan hastalıklar başlıca şunlardır:

  • Papağan Ateşi (Psittacosis): Bu, bir bakteri enfeksiyonudur ve papağanlar dahil olmak üzere bazı kuş türlerinde görülebilir. Semptomları arasında ateş, solunum zorluğu, ishal ve istemsiz kafa sallama yer alabilir.
  • PDD (Proventricular Dilatation Disease): Bu, bir nörolojik hastalıktır ve sultan papağanları dahil olmak üzere birçok kuş türünde görülebilir. Bu hastalık, sinir sistemini etkileyerek, istemsiz kafa sallama, dengesizlik ve yemek yeme sorunlarına neden olabilir.
  • Kulak Enfeksiyonları: Sultan papağanlarında istemsiz kafa sallamaya neden olan şeylerden bir tanesi de kulak enfeksiyonlarıdır. Semptomları arasında kulakta ağrı, kızarıklık, tahriş ve enfeksiyon belirtileri yer alabilir.
  • Vitamin Eksiklikleri: Sultan papağanlarının beslenmesinde yeterli vitaminlerin alınmaması, istemsiz kafa sallama gibi semptomlara neden olabilir. Özellikle B vitaminleri, C vitamini ve D vitamini eksiklikleri, bu semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • İç Parazitler: İç parazit durumu, sultan papağanlarında istemsiz kafa sallama, tüy kaybı, iştah kaybı ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sultan papağanının kafa sallaması nedenleri çoğu zaman yukarıda belirtilen nedenler olsa da zaman zaman Sultan papağanları mutluluk ifadesi olarak da kafalarını sallayabilirler.

Sultan Papağanlarında Kafa Sallama Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Sultan papağanlarında kafa sallama hastalığı genellikle bulaşıcı bir hastalık olmasa da kafa sallama sorununun altında yatan bazı rahatsızlıklar bulaşıcı olabilir.

Örneğin, Psittacosis (papağan ateşi) gibi bakteriyel enfeksiyonlar ya da PDD (Proventricular Dilatation Disease) gibi nörolojik hastalıklar bulaşıcı olabilir.

Ayrıca, sultan papağanları genellikle sosyal hayvanlardır ve diğer kuşlarla bir arada yaşarlar. Bu nedenle, hastalık bulaşma riskini azaltmak için, sultan papağanınızın diğer kuşlardan ayrı bir kafeste tutulması ve temasının sınırlandırılması önerilir.

Sultan Papağanlarının Kendi İstekleri ile Kafa Sallama Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının kendi istekleri ile kafa sallamaları mümkündür. Sultan papağanı kafa sallaması istemli bir şekilde oluyorsa şu nedenlerden kaynaklıdır:

  • Aşırı enerji ve oyun oynama isteği
  • Selamlama
  • Mutluluk