Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Sürekli Ağzını Açıp Açıp Kapatır?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Sürekli Ağzını Açıp Açıp Kapatır?

Sultan papağanının sürekli ağzını açıp açıp kapatma nedeni duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sultan papağanının sürekli ağzını açıp kapatması özellikle havanın sıcak olduğu zamanlarda görülen bir durumdur.

Sultan papağanları, sıcak havalarda ve yüksek nemli ortamlarda vücut ısısını düzenlemek için ağızlarını açıp kapatırlar.

Bu davranış, sultan papağanının nefes alarak vücut ısısını düşürmesine yardımcı olur.

Sultan papağanları ağızlarını açarak solunum yolu ile nemli havayı içine çekerek, vücutlarının ihtiyacı olan nemi sağlarlar. Bununla birlikte, sürekli olarak ağız açma ve kapama davranışı, bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Örneğin, solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, yabancı cisimler, tüyler ve tozlar gibi nedenler, sultan papağanının ağzını açarak nefes almasını zorlaştırabilir.

Sultan papağanının sürekli ağzını açıp kapatması durumunda veteriner hekim ile görüşmek gerekir.

Sultan Papağanlarının Sürekli Ağızlarını Açıp Kapatmaları Bir Sorun Teşkil Eder Mi?

Sultan papağanlarının sürekli ağızlarını açıp kapatmaları sorun olabilir. Ancak, bu durumun sorun teşkil edip etmemesi tamamen durumun nedenine bağlıdır.

Sultan papağanlarının sürekli olarak ağızlarını açıp kapatmaları çeşitli fiziksel ya da ruhsal bozuklukların göstergesi olabilir. Buna ek olarak havanın sıcak olduğu aylarda bu davranış tamamen normal ve zararı bulunmayan bir davranış olduğu için sorun teşkil etmez.

Buna ek olarak Sultan papağanınız kronik bir sorun olarak sürekli ağzını açıp kapatıyorsa büyük ihtimalle solunum sıkıntısı gibi büyük problemler yaşıyordur.

Bu nedenden dolayı sultan papağanının sürekli ağzını açıp kapatması söz konusu ise veteriner hekime danışarak en doğru tedavi ya da rutin değişikliğini yapmak gerekir.