Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Ortalama Ve En Fazla Kaç Kelime Konuşur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Ortalama Ve En Fazla Kaç Kelime Konuşur?

Sultan papağanının konuşabildiği kelime sayısı 1 olup konuşma zamanı 3 aydan sonradır. Ses taklit etme yeteneğine sahip olan kuşlar 10 kelimeye kadar konuşabilir.

Sultan papağanının konuştuğu kelimeler genellikle basit ve maksimum tek hecelidir. Bakımı diğer kuşlara nazaran basit olan sultan papağanlarının konuşma yeteneği oldukça gelişmiştir.

Kullandıkları kelimeler sizin gün içinde kullandığınız kelimeleri içerir. Düzenli olarak duyduğu tüm kısa kelimeleri hafızalarına hemen alarak kolayca söyleyebilirler.

Sultan Papağanı Ortalama Kelime Konuşur?

Sultan papağanının ortalama konuştuğu kelime sayısı 7- 8’dir. Akılda kalan basit kelimelerden oluşan iki heceli kelimeleri konuşabilir.

Sesleri oldukça net çıkarabilen sultan papağanı 3 aydan sonra ses taklit etme yeteneği kazanır. Gün içerisinde kullandığınız kelimeleri kolaylıkla hafızalarına alarak tekrar edebilir.

Özellikle tıslama seslerini zaman içinde geliştirdikleri diyafram titreşimleri sayesinde kolaylıkla hafızalarına kaydeder.

Tüm ses ve heceleri ses hafızasına kaydettikleri için yanında kullandığınız kelimeleri dikkatlice seçmelisiniz. Babacığım, cici, kuş, merhaba gibi kelimeleri rahatlıkla tekrar eder.

Sahipleri tarafından en çok kullanılan kelimeleri hafızalarına kaydeden kuşlar başka bir kelime üzerine çalışmanız halinde bu kelimeleri de oldukça hızlı ve kolay şekilde söyleyecektir.

Sultan Papağanı En Fazla Kaç Kelime Konuşabilir?

Sultan papağanının konuşabildiği en fazla kelime sayısı 1’dir. Kelimeleri tam olarak telaffuz etmeleri için 1 yaşında olmalıdırlar. Dişi sultan papağanları tiz, erkek sultan papağanları ise daha çok pes ve zil sesini andıracak şekilde ses çıkarır.

Sultan papağanının konuşması için özel ya da ciddi kelimeler yerine, kısa kelimeleri tekrar ettirmelisiniz. Kaliteli ve etkili eğitim için hayvanınızın bulunduğu ortam ısısına, rahat, emniyetli şekilde hareket etmesine önem vermelisiniz.

Sultan Papağanının Daha Fazla Kelime Konuşabilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Sultan papağanın daha fazla kelime konuşması için narin ve hassas yapıda olan kuşlarınıza sevgi dolu bir yaklaşım sergilemeli, olumlu iletişim bağı geliştirmelisiniz.

Papağanınıza konuşma yolunda teşvik edici ödül,  hediyeler vermeyi ihmal etmemelisiniz. Gün içinde daha fazla yorulmaması için kelime tekrarını ideal seviyede tutmanız gerekir.

Oldukça hassas yapıda olan sultan papağanları diğer türlere göre daha kısa sürede sıkılabilir. Sultan papağanının konuşması için ona ödül yemi vererek istediğiniz kelimeyi kolayca öğretebilirsiniz.

Hayvanlar âleminin diğer canlıları gibi bu küçük hediyeleşmeyi anlasa da yemi elde etmek için verdiğiniz tüm komutları kısa sürede rahatlıkla yerine getirecektir.