Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kaç Yaşında, Ne Zaman Konuşur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kaç Yaşında, Ne Zaman Konuşur?

Sultan papağanının konuşma yaşı 3 aydan sondadır. Akılda kalan birkaç kelime konuşabilme yeteneği olan dişi sultan papağanları tek sıra sabit ses çıkarır. Evde bakılan diğer papağan türlerine göre konuşma, kelime tekrarı ve evcilleştirmeye çok daha yatkındırlar.

Sizinle oyun oynamaya bayılan oldukça hassas ve uysal olan kuşlar yaşadıkları ortama kolayca adapte olurlar. Karakter yapıları birbirinden farklı olan, verdiğiniz eğitimi hemen algılayıp uygulayan papağanlar 3 aydan itibaren, eğitim aldıkça 1 yaşına kadar konuşabilme yeteneği kazanır.

Dişi Sultan Papağanı Yavrusu Kaç Yaşında, Ne Zaman Konuşur?

Dişi sultan papağan yavrusunun konuşma anı 3 aydan itibaren başlar. 1 yaşına kadar konuşabilme yetisi kazanan sultan papağanları genel olarak konuşma söylediklerinizi tekrar etme konusunda oldukça başarılıdır.

Taklit etme, kavrayabilme ve konuşma yetenekleri ile ön plana çıkan sultan papağanları eğitim sürecinde özenli, hassas ve sevgi dolu yaklaştığınızda kelimeleri kolayca kavrayarak hızlı, pratik şekilde öğrenir.

Her papağanın söylediği kelime sayısı cinsiyetine, karakter yapısına ve türüne göre değişiklik gösterir. Kuşunuzu iyi tanımalı, sizi tanıması için sabırlı davranmalısınız. Eğitim sürecinde papağanınızın yapabileceği ve yapamayacaklarını iyice analiz ederek eğitim sürecini daha keyifli ve pratik hale getirebilirsiniz.

Sultan papağanının konuşma yaşı ve cinsine göre konuşma kabiliyeti kazanılmaktadır. Erkek sultan papağanları konuşma konusunda dişilere göre daha pratik ve kolaydır. Dişi sultan papağanları sadece öterek ritim almadan iletişim kurmaktadır.

Erkek Sultan Papağanı Yavrusu Kaç Yaşında, Ne Zaman Konuşur?

Erkek sultan papağan yavrusunun konuşma yeteneği dişilere göre daha hızlı ve başarılıdır. Dişi kuşlar çoğu zaman düz şekilde öterken erkek sultan papağanlarının ritmik ıslık çalma, erken konuşma ve taklit etme yetenekleri daha gelişmiştir.

Papağanınızın kesinlikle hızlı, doğru şekilde konuşmasını istiyorsanız daha çok erkek sultan papağanlarını tercih edebilirsiniz. Konuşma yeteneklerini eğlenceyle birleştiren erkek sultan papağanları oyun oynama, takla atma gibi pek çok yeteneğini sergileyebilir.

Sultan Papağanı İlk Konuşma Belirtileri Nelerdir?

Sultan papağanının ilk konuşma belirtileri ötme şeklindedir. Başlangıçta kelimeleri hece hece tekrar eden kuşlar tekrar ettiğiniz kelimeleri hafızasına kolayca yerleştirerek taklit etme ve şarkı söyleme deneyimi kazanır.

Sultan papağanının konuşma yaşı hassas ve narin yapısı konuşmayı doğrudan etkiler.

Gözlemci ve duygusal olan hayvanlar konuşma eğitimi sırasında sabırlı, özverili ve sevgi dolu yaklaşıldığında ses tonunuzu olumlu şekilde algılayarak zorluklar çıkarmadan kısa sürede konuşma yeteneği kazanacaktır. Bu sayede konuşma eğitimi her iki taraf için de oldukça rahat, sorunsuz şekilde geçecektir.