Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık

Tavşanların kakası, tavşan sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir konudur. Tavşan dışkısı, tavşanınızın genel sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verebilir.

Tavşanınızın dışkı sıvı, yumuşak ya da çok sert ise büyük ihtimalle tavşanınız bir sağlık problemi yaşıyordur.

Ancak, çeşitli durumlarda hastalık söz konusu olmasa da yanlış beslenmek kabız ya da ishal gibi dışkı problemlerine neden olabilir.

Sağlıklı Bir Tavşanın Kakası (Dışkısı) Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir tavşan dışkısı, genellikle yuvarlak ve kuru olur. Renkleri çoğunlukla kahverengi tonlarında olup, çapı yaklaşık 1 cm civarındadır. Tavşanların dışkıları, genellikle birbirine yapışmaz ve kokusuzdur. Sağlıklı bir tavşanın dışkısı, belirli bir formda ve tutarlılıkta olmalıdır.

Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık
Sağlıklı bir tavşanın dışkısı (Kaynak)

Tavşanların dışkıları, sağlıkları hakkında önemli ipuçları sağlar. Örneğin, tavşanın dışkısı sert, kuru ya da topaklı ise, tavşanın susuz kalmış olması ya da lifli gıdalar alamaması nedeniyle kabızlık yaşadığına işaret edebilir.

Tavşanın dışkısı sulu, yumuşak ya da sıvı ise, tavşanın sindirim sistemi sorunları ya da ishal yaşadığına işaret edebilir.

Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık
Normal bir tavşanın dışkısı renkleri (Kaynak)

Tavşanlarda Sıvı Dışkı Nedenleri Nelerdir?

Tavşanlarda sıvı dışkı ishale işaret eder. Tavşanlarda ishal, birçok hayvanda olduğu gibi ciddi bir problemdir. İshal, tavşanların bağırsaklarında normalden daha hızlı geçen sindirim işlemi sonucu suyun emiliminin azalmasıyla ortaya çıkar.

Bu durum, tavşanların genel sağlığı açısından ciddi bir sorun olabilir, çünkü dehidrasyona ve elektrolit dengesizliğine neden olabilir. İshalin nedenleri şunlar olabilir:

 • Tavşanların beslenme düzenindeki değişiklikler, özellikle de yetersiz ve dengesiz bir diyet, ishale neden olabilir.
 • Tavşanların bağırsaklarında yaşayan parazitler, ishalin nedeni olabilir. Parazitler, tavşanların sindirim sistemini bozar ve ishale neden olur.
 • Tavşanlar, bazı ilaçlara karşı hassas olabilirler. Antibiyotikler gibi ilaçlar tavşanlarda ishale neden olabilir.
 • Tavşanların stresli bir ortamda bulunmaları, ishalin nedenleri arasında yer alabilir.
 • Tavşanlar, bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakterilere maruz kalabilirler. Bu bakteriler, ishalin nedeni olabilir.
 • Tavşanlarda diğer sağlık sorunları, özellikle de karaciğer ve böbrek hastalıkları, sindirim sistemini etkileyerek ishale neden olabilir.

İshal Olan Bir Tavşanın Kakası (Dışkısı) Nasıldır?

İshal olan bir tavşanın dışkısı, çok yumuşaktır ve hatta sıvı denilecek bir formda bulunabilir. Buna ek olarak ciddi problemlerden kaynaklanan ishal durumlarında dışkı içerisinde kan da görülebilir.

Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık
İshal olan bir tavşanın dışkısının görseli (Kaynak)

Tavşanlarda Yumuşak Dışkı Nedenleri Nelerdir?

Tavşanlarda yumuşak dışkı ishal öncesi belirti olabilir. Buna ek olarak yumuşak dışkı bazen lifli gıdaları fazla tüketmekten kaynaklanabilir.

Tavşan Kaka (Dışkı) Rehberi: İshal, Sıvı, Yumuşak, Çok Kaka Yapma, Kabızlık
Tavşanlarda yumuşak dışkı örnek görseli (Kaynak)

Tavşanların Çok Kaka Yapma Nedenleri Nelerdir?

Tavşanlarda çok kaka yapmanın nedeni çoğu zaman aşırı beslenmeden kaynaklanır. Ancak, çeşitli durumlarda bu durumun sebebi enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar gibi rahatsızlıklar da olabilir.

Tavşanlarda Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Tavşanlarda kabızlık, çoğu zaman bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ile ortaya çıkar. Buna ek olarak hem bağırsak hareketlerinin yavaşlamasının nedenleri bulunur hem de bağırsak hareketlerinin yavaşlaması haricinde kabızlık nedenleri de bulunur. Tavşanlarda görülen kabızlığın nedenleri başlıca şunlardır:

 • Tavşanlarda, lif bakımından az ve dengesiz bir beslenme programı söz konusu olursa kabızlık problemi ortaya çıkabilir.
 • Tavşanların çok hareketsiz bir yaşam sürmeleri, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına yol açarak kabızlığa neden olabilir.
 • Tavşanlarda yetersiz su alımı kabızlığın en büyük nedenlerinden bir tanesidir.
 • Tavşanlar da kediler gibi tüylerini yalayarak temizledikleri için yetersiz tüy bakımı kabızlığa neden olabilir.

Tavşanlarda Sağlıklı Bir Kaka Ve Boşaltım İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tavşanlarda sağlıklı bir kaka ve boşaltım için dikkat edilmesi gerekenler başlıca şunlardır:

 • Sağlıklı bir beslenme düzeni
 • Yeterli su tüketimi
 • Düzenli egzersiz
 • Tüy bakımı
 • Hijyene dikkat

Tavşanlar Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

Tavşanların günde kaç kere kaka yapacağı söz konusu tavşanın ırkına, cinsiyetine, yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Tavşanlar Neden Kendi Kakalarını Yer?

Tavşanların kendi kakalarını yemeleri aslında normaldir. Tavşanlar, yiyeceklerini çiğnemeden yutarak sindirime hazırlarlar ve bu nedenle yiyeceklerinden aldıkları besin değeri oldukça düşüktür. Bu nedenle dışkılarından ilk sindirimde sindiremedikleri besin maddelerini dışkıyı yiyerek alabilirler.