Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru Kedi Süt Tozu Nasıl Hazırlanır, Islatılır? Kaç Aylıkken Verilir? +Faydaları
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru Kedi Süt Tozu Nasıl Hazırlanır, Islatılır? Kaç Aylıkken Verilir? +Faydaları

Sevimli can dostlarının bakımında beslenme oldukça önemli. Kedi beslenmesi denilince akla gelen besinlerden biri de süt tozlarıdır.

Adından sıklıkla bahsedilen süt tozu, gerek içeriği gerek yararları gerekse kullanımı bakımından beslenme de önemli bir yer tutar.

Süt tozu, anne sütünün yeterli olmadığı ya da annesiz kalan kediler için iyi bir alternatif besindir.

Tamamlayıcı bir besin kaynağıdır. Yeni doğmuş kedi yavrularının beslenmesi için de kullanılan ürünlerden biridir.

1 ile 20 gün arasındaki yavru kedilere gün içinde biberon yardımıyla içirilir. Elbette bu konuda ilk olarak bilgi edinilmesi gerekir.

Yavru Kedi Sütü Tozu Nasıl Hazırlanır Islatılır?

Süt tozunun hazırlanması son derece kolaydır. 100 ml (1 çay bardağı) suyun içine 2 tatlı kaşığı kadar süt tozu koyulur. İyice karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra ihtiyaca göre kediye verilir.

Yavru Kediye Bir Öğünde Kaç ml Süt Tozu Verilir?

Yavru kedilerin beslenmesinde süt tozu kullanılır. Bunun için belli ölçüler mevcut.

Yavru bir kedi için bir tatlı kaşığı süt tozunun içine üç tatlı kaşığı su eklenir. Bu karışım, gün içinde üç ya da dört kez biberonla içirilebilir.

Elbette bu ölçüler veteriner hekim başka bir şekilde önermediği sürece geçerlidir. Eğer veteriner farklı ölçüler uygulanması gerektiğini önerirse veterinerin talimatları dinlenmelidir.

Yavru Kedi Sütü Tozu Kaç Günlükken Verilir?

Yavru kedinin doğumundan itibaren 35 günlük olana kadar destek besin olarak süt tozu kullanılır.

Yavru Kediler için Süt Tozu Faydaları Nelerdir?

Süt tozu kediler için birçok yarar sağlar. Kedilerin ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri içerir. Vitamin ve mineral açısından zengin bir ürün olarak kedilerin sağlığına yarar sağlar.

Süt tozu onların bedensel gelişimlerini destekler. İyi bir besin kaynağı olduğu için kedinin beslenmesinde önemli bir öğündür.

1 Aylık kediye Süt Tozu Verilir Mi?

Bir aylık yavru bir kedinin günde belirli ölçülerde süt içmesi gerekir. Annesi olan bir yavru kedi annesi sütü sayesinde beslenmesini tam ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirir. Ancak annesiz yavru kedilerde süt tozu sıklıkla tercih edilir. Bir aylık kediye günde 2 ya da 3 kez süt tozu verilebilir.

Yavru kedilere Süt Tozu Yerine İnek Sütü Verilebilir Mi?

Kediler için inek sütü önerilmez. Zira sütte laktoz bulunur. Kedilerde sütteki laktozun sindirilmesi için yeterli miktarda enzim yoktur. Laktoz sindirilemediği için sindirilmemiş şeker, kedilerde kramp, gaz ve ishal gibi sorunlara sebebiyet verir. Bununla beraber sindirilmemiş bu şeker, bağırsaklardan önemli sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle kediler için inek sütü sağlıklı bir besin olarak değerlendirilmez.

Yavru kedi için Süt Tozu Nereden Temin Edilir?

Süt tozunu internet üzerinden satış yapan yerlerden bulmak mümkündür. BU noktada önemli olan tescilli ve güvenilir markaların ürünlerinin seçilmesidir.