Anasayfa » Güvercin » 1 Güvercin Günde, Ayda Ne Kadar (Kaç Gr) Yem Yer? +Kaç Öğün Yemeli
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

1 Güvercin Günde, Ayda Ne Kadar (Kaç Gr) Yem Yer? +Kaç Öğün Yemeli

Güvercinlerin günlük yemi güvercinlerin sahip olduğu ağırlığa göre verilmelidir. İhtiyacının üzerinde yem vermek, güvercinlerde sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sağlık problemlerinin önüne geçmek için güvercin yem miktarı, beslenen güvercinin ağırlığına ve ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

1 Güvercin Günde Kadar Yem Yer?

1 güvercinin günlük yem miktarı güvercinin ağırlığına göre değişkenlik gösterir. Örneğin güvercinin ağırlığı 450 gram ise yaklaşık olarak 45 gram yemek ihtiyaç duyar. Güvercin sahipleri bu hesaba göre yem miktarını ayarlamalıdır. Örneğin, güvercin sahibi toplamda 450 gram ağırlığında 10 güvercine sahipse bütün güvercinler için vermesi gereken yem miktarı 450 gram olacaktır.

1 Güvercin Günde Kaç Öğün Yemelidir?

1 vercinin günlük öğü sabah ve akşam olmak üzere iki kez olmalıdır. Yetiştirilen güvercinin alması gereken besin miktarı günlük olarak 2 öğüne paylaştırılarak verilmelidir. Örneğin güvercin yem miktarı 45 gram olmalı ise sabah 25 gram akşam 20 gram olarak bölünebilir.

1 Güvercin Ayda Kadar Yem Tüketir?

1 güvercinin aylık yem miktarı günlük yem miktarı hesaplanarak bulunabilir. Örnek olarak:

  • Günlük 35 gram yiyen güvercin
  • Aylık olarak 35 x 30’dan 1.050 gram yeme ihtiyaç duyar.

Bu şekilde 10 adet güvercine sahip olan kişiler aylık olarak bütün güvercinlerine 10 kilo yem verir. Bu 350 gramlık bir güvercin üzerinden verilen bir örnektir. Güvercin yetiştiricileri kendi güvercinlerine göre miktarları ayarlamalı ve ona göre bir düzen oluşturmalıdır.

1 Yavru Güvercin Günde Kadar Yem Yer?

Yavru güvercinler günde 4 ila 5 kere sıvı mamalar aracılığıyla beslenmelidir. Yavru güvercinler 1 haftalık olana kadar bu beslenme düzeni devam etmelidir.

Yavru güvercinler 1 haftayı geçtikten sonra, yetişkin bir güvercinin yarısı kadar beslenme düzenine yavaş yavaş geçirilmelidir. Ayrıca yavru güvercinlerde besin değeri ayarlaması, sağlığı açısından çok önemlidir. Buna göre, kışın yumurtadan çıkan yavru güvercin ile yazın çıkan arasında beslenme farkı olmalıdır.

Kışın doğan yavru güvercinler çok daha savunmasız olacağı için güvercin yem miktarı içindeki besin yüzdeleri protein ve ağırlıklı olmalıdır.