Anasayfa » Güvercin » Güvercin Eve, Ele Gelmeye Nasıl Alıştırılır? +Kaç Günde Alışır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Eve, Ele Gelmeye Nasıl Alıştırılır? +Kaç Günde Alışır?

Güvercin, insanlar tarafından eğitilen ve insanların aracılığıyla çeşitli alışkanlıklar edinebilen bir canlıdır. Güvercin besleyenlerin güvercini ele alıştırmak ve eve alıştırmak için neler yaptığı birçok insan tarafından merak edilir.

Güvercin Eve Nasıl Alıştırılır?

Güvercini eve alıştırmak için farklı metotlar uygulanabilir. Güvercinlerin alışma süresince kontrol altında tutulması, alışma sürecinin yavaş olduğunun göz önünde bulundurulması ve kuşların özgür canlılar oldukları için alışkanlık kazanmalarının zor olduğu unutulmamalıdır.

Bu süreçte evin bahçesinde ya da ve benzer bir yerde beslenen güvercinlerin etrafı açık ve yüksek bir yerde daha kolay adapte oldukları söylenebilir. Gün içinde ayrılmayacaklarını açık bir bölgede beslenen güvercinler gece saatlerinde kümeste tutulabilir.

Uzun vadede güvercinlerin kümes gibi kapalı ve dar yerlerden ziyade daha geniş ve açık alanlarda beslenmeleri tavsiye edilir.

Güvercin Eve Gelmeye Kaç Günde Alışır?

Güvercinin eve gelmeye alışması sanılandan daha uzun sürebilir. Bu süreçte sabırlı ve özenli olmak şarttır. Güvercini ele alıştırmak ve eve alıştırmak için yapılan eylemlere göre bu süre değişebilir. Güvercinin eve alışma süresi bazen birkaç gün sürerken bazen bir hafta kadar sürebilir.

Güvercin Ele Gelmeye Nasıl Alıştırılır?

Güvercini ele alıştırmak için farklı yöntemler olsa da en çok tercih edilen yöntem aç olan güvercine elden yem yedirmektir.

Aç olan bir güvercinin yanında elinize yem alarak elinizdeki yemi ona gösterir ve onu uyaran sesler çıkarırsanız karnını doyurmak için elinizdeki yemi yemeğe gelecektir. Bu eylemin tekrar edilmesi durumunda güvercin ele alışabilir.

Güvercin Ele Gelmeye Kaç Günde Alışır?

Güvercinin ele alışma süresi, bu süreçte uygulanan metotlara göre değişiklik gösterebilir. Güvercini ele alıştırmak için belirlenmiş bir süre yoktur.