Anasayfa » Güvercin » Posta Güvercini (Haberci Güvercin) Nasıl Eğitilir? +Nasıl Alıştırılır? +Yavru
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Posta Güvercini (Haberci Güvercin) Nasıl Eğitilir? +Nasıl Alıştırılır? +Yavru

Haberci güvercin ya da bilinen diğer adıyla posta güvercini, en çok merak edilen ve en çok araştırılan kuş türlerinin başında gelir.

Posta Güvercini Eğitimi Nasıl Yapılır?

Posta güvercinin eğitimi için titizlikle ve sabırla uğraşmak şarttır. Geçmişten günümüze birçok alanda haberleşme aracı olarak kullanılan güvercinler artık haberleşme aracı olarak kullanılmasa da insanlar için çok önemli bir eylemi gerçekleştirmesi dolayısıyla oldukça özel canlılardır.

Posta güvercini eğitimi için önce uygun bir güvercin seçilmeli ve posta güvercinin eğitimiyle ilgili tüm detaylar öğrenilmelidir. Bu süreçte güvercinlere iki konum arası uçuş eğitimi, değişik mesafelerde uçuş eğitimi, yuva eğitimi, alıştırma eğitimi gibi birçok eğitim verilir.

Güvercinlerin haber taşırken kaybolmaması için çeşitli taktikler de geliştirilebilir.

Posta Güvercini Eğitimi Kaç Günlükken Başlar?

Posta güvercinin eğitime başlama zamanı 6 haftalık olduğu zamandır. 6. haftasını dolduran bir güvercin eğitime başlayabilir.

Posta Güvercini Kaç Yaşına Kadar Görevini Sürdürebilir?

Posta güvercinin aktif olduğu yaşlar hızlı ve sağlıklı olduğu yaşlardır. Elbette güvercinin türüne ve durumuna göre kaç yaşına kadar görevini sürdürebileceği tahmin edilebilir. Ancak bunun için sabit bir oran yoktur. Kısa sürede sağlık sorunları yaşayan ve performansı düşen bir posta güvercini erkenden emekli olabilir.

Sağlık sorunu yaşamayan ve daima aktif olan posta güvercinleri tahmin edilenden de fazla bir süre çalışabilir. Posta güvercinlerinin uzun zaman görevlerini sürdürebilmeleri için özenli şekilde bakılmaları ve korunmaları gerekir.

Eğitim süreci verimli geçen, kişisel bakımı ve aşıları ihmal edilmeyen bir posta güvercini uzun yıllar sorunsuz şekilde insanlar arasındaki iletişimin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Posta Güvercini Uçuş Eğitimi Nasıl Verilir?

Posta güvercini uçuş eğitimi için ilk etapta eğitime hazır hale getirilmelidir.

Posta güvercini insanlarla etkili iletişim kuran ve kısa sürede eğitilen bir güvercin türü olsa da eğitim süreci oldukça zahmetlidir. Bu nedenle en başta yapılması gereken posta güvercinine belli alışkanlıkların kazandırılmasıdır.

Posta güvercinin bir anda tüm alışkanlıkları edinmesi ve kısa bir süre içinde haberleşme aracı olarak kullanılması mümkün değildir.

Posta Güvercini İki Konum Arası Uçuş Eğitimi Nasıl Verilir?

Posta güvercinine iki konum arası uçuş eğitimi verilmeden önce güvercine bir yuva hazırlanır ve bu yuvaya alışması sağlanır. Yuvalar güvercinler için üst görevi görür. Bu nedenle önemli bir unsurdur.

Güvercinin alıştığı yerden farklı bir yere uçması için uçması istenen noktaya da bir yuva kurulur. Aynı şekilde bu yuvaya da alışması sağlanır ve bu yuva da güvercin için üs haline gelir. İlk alıştığı yuvadan alıştığı ikinci yuvaya getirilen ve bu yuvadan uçurulan posta güvercini, ilk alıştığı ve üs olarak benimsediği yuvaya geri döner.

Uçuş eğitiminin temel mantığı budur. Belirli aralıklarla aynı eylemin tekrarlanması, zamanla posta güvercinin alışkanlık edinmesine vesile olur. Deneme uçuşlarında herhangi bir pürüz görülmeyene kadar eğitim devam eder.

Posta güvercini iki ana üs arasında sorunsuz şekilde gidip gelmeye başladığı zaman eğitim sonlanır.

Posta Güvercini Değişik Mesafelerde Uçuş Eğitimi Nasıl Verilir?

Posta güvercinine değişik mesafelerde uçuş eğitimi vermek için uçması gereken noktalara alışması ve bu noktaları tanıması sağlanır. Sık sık uçması istenen noktalar belirlendikten sonra bu noktalara güvercinin alışacağı ve zaman zaman konaklayacağı yuvalar yerleştirilir.

Posta Güvercini Yuva Eğitimi Nasıl Verilir?

Posta güvercinine yuva eğitimi vermek için güvercinin bazı alışkanlıkları kazanması beklenmelidir. Kendisini besleyen kişiye ve ele alışan bir posta güvercini, kendisi için hazırlanan yuvaya da kısa sürede adapte olabilir.

Güvercini sık sık hazırlanan yuvaya yerleştirmek de bir seçenektir. Zamanla yuvaya alışan ve yuvayı sahiplenen güvercin, kısa süre içinde yuva eğitimini tamamlayabilir.

Posta Güvercini Alıştırma Eğitimi Nasıl Verilir?

Posta güvercini alıştırma eğitimi için güvercin besleyiciliği hakkındaki tüm detaylar öğrenilmelidir. Posta güvercininin belli mesafeler arasında sık sık gidip gelmesi için uzun bir süre harcamak gerekebilir.

Bu nedenle posta güvercini ile her gün yakından ilgilenmek, onun daima aktif olması için aşılarını ve sağlığını ihmal etmemek önemlidir.

Yavru Posta Güvercini Nasıl Eğitilir?

Yavru posta güvercinin eğitimi ile yetişkin posta güvercinin eğitimi hakkı arasında pek bir fark yoktur. Eğitilecek yaşa gelen bir yavru güvercin aynı metotlarla eğitilebilir.

Yavru Posta Güvercinleri Eğitilirken Kaybolmaları Nasıl Engellenebilir?

Yavru posta güvercinin kaybolmaması için kontrol altında tutulması yeterlidir. Bu canlılarda doğuştan gelen bir yön bulma yeteneği vardır. Eğitim aşamasındaki yavru posta güvercini kolay kolay kaybolmaz.