Anasayfa » Güvercin » Posta Güvercini Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Amaçla Kullanılır? İyisi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Olmalı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Posta Güvercini Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Amaçla Kullanılır? İyisi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Olmalı?

Posta güvercinleri teknolojinin henüz icat edilmediği yıllarda, iletişimde mesafeleri ortadan kaldıran bir haberleşme aracıdır. Posta güvercinleri halen güvercin yetiştiricileri tarafından hobi olarak bakılmaya devam eder. Bu tür kanatlıların en özel türlerinden biridir.

İnsanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip olan posta güvercinleri, günümüzde iletişim için kullanılmasa da varlıklarını “yarış güvercinleri” olarak sürdürmeye devam ediyor

Posta Güvercini Nedir?

Posta güvercini soyundan gelen güvercinler, antik çağdan bu yana haberleşme amacı ile kullanılan kuşlardır. Küreselleşmenin ve modern iletişim tekniklerinin hız kazanmasıyla haberleşme fonksiyonunu tamamen yitiren posta güvercinleri, halen birçok güvercin yetiştiricisi tarafından beslenmeye devam ediyor.

Posta Güvercini Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Amaçla Kullanılır? İyisi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Olmalı?
Birinci Dünya Savaşında Kullanılan Bir Posta Güvercini (Kaynak)

Posta Güvercini Ne İşe Yarar? Ne amaçla kullanılır?

Posta güvercininin işlevi uzak mesafeler arası haberleşmeyi sağlamaktır. Antik çağlardan 20. Yüzyılın ortalarına kadar bu amaçla kullanılmaya devam etmiştir.

Posta güvercinleri keşfedildiği ve bunun için eğitildiği ilk zamanlardan beri devlet büyükleri, hükümdarlar ve aristokrat sınıfı tarafından tercih edilirdi. Fakat özellikle 19. Yüzyılda sivil halk arasında da kullanımı oldukça yaygınlaşmıştı.

İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden telekomünikasyon devrimleri ve teknolojik atılımlarla posta güvercinleri haberleşme işlevlerini yitirmeye başlamıştır.

Özellikle telefonların hanelerde yaygınlaşmasıyla posta güvercini ile haberleşme tamamen ortadan kalkmıştır. Posta güvercinleri bugün güvercin severler tarafından “yarış güvercini” olarak bakılmaya devam ediyorlar.

Posta Güvercini Kısa Tarihçesi

Posta güvercininin kökeni antik çağlara kadar uzanır. Posta güvercinlerinin keşfinin antik Mısır’da yapıldığı düşünülüyor. Tarihi milattan önce 1300 yılına kadar uzanan posta güvercinleri, dünyada mesafeleri kısaltan ilk haberleşme aracı olarak da dikkat çekiyor.

Posta güvercinleri keşfedildiği ilk yıllardan itibaren ağırlıklı olarak askeri ve ticari amaçlı kullanılmıştır. Toprak fethetmenin ve sınır genişletmenin en önemli olduğu yıllarda stratejik olarak büyük öneme sahip olan posta güvercinleri, tarih sayfalarında yer alan en büyük savaşlarda büyük rol oynamıştır.

Posta Güvercini Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Amaçla Kullanılır? İyisi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Olmalı?
Birinci Dünya Savaşı Posta Güvercini Kullanılırken

Posta Güvercini Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Posta güvercininin görünüşü diğer güvercinlerden biraz daha farklıdır. Diğer güvercin türlerinde saf kan olanlarına rastlamak mümkünken, posta güvercinlerinde saf kan türü bulmak ne yazık ki imkansızdır. 1800’lü yıllarda posta güvercinlerinin diğer güvercinlerle eşleştirilmeye başlamasıyla bu türlerde saf kan özellik kaybolmuştur. Fakat yine de fiziksel olarak şu şekilde dikkat çekerler:

  • Tüyleri ipeksi ve yumuşaktır. Posta güvercini el ile tutulduğunda saf bir ipeğe dokunuyormuş hissini vermesi gerekir.
  • Tüyleri diğer güvercinler gibi ıslanmaz. Posta güvercini soyundan gelen güvercinlerde ne kadar mesafede uçarsa uçsun tüylerinde ıslanma beklenemez zira ıslanmak onları yavaşlatır.
  • Gözleri donuk değil canlıdır. Posta güvercinleri göz bebekleri canlı bir görünüme sahiptir.
  • Gagası uzun değil orta boyda bir görünüme sahiptir.

Posta Güvercini Davranışsal (Karakter) Özellikleri Nelerdir?

Posta güvercininin karakteristik özellikleri arasında atak ve hızlı olmak en çok göze çarpanlar arasındadır. Posta güvercinleri, diğer güvercin türlerine kıyasla çok daha çevik ve atılgan bir özelliğe sahiptir.

İyi Bir Posta Güvercini Nasıl Anlaşılır, Nasıl Olmalıdır?

Posta güvercininin niteliği fiziksel ve davranışsal özelliklerinden meydana çıkar. Posta güvercininin fiziksel tarifine uyan güvercinlerin iyi bir sülaleye sahip olduğu söylenebilir. Bunun yanında davranışsal özellikleri de tahlil edilmelidir.

Posta Güvercini Nasıl Beslenmelidir?

Posta güvercini beslemek için vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme düzeni oluşturulması gerekir. Oldukça atak olan bu güvercin türü için protein ve kalsiyum ağırlıklı öğünler hazırlamak elzemdir.

Ayrıca yaşadığı ortam da posta güvercinlerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Posta güvercinleri güneş görmeyen ve kirli ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Posta Güvercini Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Posta güvercininin bakımı yavru damızlık döneminden yetişkinlik dönemine kadar titizlikle yapılmalıdır. Yavruluk döneminde parazitlere karşı aşılanmaları kesinlikle aksatılmamalı ve beslenme düzenine o dönemden itibaren dikkat edilmelidir.

Posta güvercinleri yağlanma ihtimalinden uzak tutulmalıdır. Bu yüzden en önemli faktör dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ dağılımıyla öğünlerini oluşturmaktır. Posta güvercini bakımı profesyonel ellerde yapıldığı taktirde, yaşam süreleri 20 yıla kadar uzayabilir.