Anasayfa » Güvercin » Sağlıklı, İyi Dişi Ve Erkek Güvercin Nasıl Anlaşılır? +Posta Güvercini
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sağlıklı, İyi Dişi Ve Erkek Güvercin Nasıl Anlaşılır? +Posta Güvercini

Dişi ve erkek güvercinler ülkemizde ilgi gören canlıların başında gelir. Güvercin beslemek isteyenlerin en çok merak ettiği konu sağlıklı güvercin bulmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.

İyi ve Sağlıklı Dişi Güvercin Nasıl Anlaşılır?

İyi ve sağlıklı dişi güvercin bulmak için ilk etapta yapılması gereken güvercini fiziksel ve davranışsal olarak incelemektir.

Güvercinlerin birden fazla çeşidi bulunur ve her güvercinin aynı olduğunu söylemek mümkün değildir. Erkek ve dişi güvercinler arasında çok büyük farklar olmasa da belirgin farklar vardır. Bu farklardan biri dişi güvercinlerin doğum ve annelik sürecidir.

Anormal hareketleri olmayan, gaga ve göz çevresinde dikkat çekici lezyonlar bulunmayan, aktif ve hareketli dişi güvercinin sağlıklı güvercin olduğu kolayca anlaşılabilir.

İyi ve Sağlıklı Erkek Güvercin Nasıl Anlaşılır?

İyi ve sağlıklı erkek güvercin bulmak için yapılması gerekenler iyi ve sağlıklı dişi güvercin bulmak için yapılması gerekenlerle hemen hemen ayrılır. Güvercinler hassas canlılar oldukları için hastalandıklarında bu durum kolaylıkla fark edilebilir.

Şayet bahsi geçen erkek güvercin aktif değilse, gereğinden fazla ürkekse, gaga ve göz çevresinde dikkat çeken lezyonlar bulunuyorsa bu güvercinin hasta olduğu düşünülmelidir.

İyi ve Sağlıklı Yavru Güvercin Nasıl Anlaşılır?

İyi ve sağlıklı yavru güvercin kolaylıkla anlaşılabilir zira hasta olan yavru güvercinler için fazla ömür biçilmez. Anormal hareketler sergilemeyen ve iştahlı olan her yavru güvercinin sağlıklı olduğu düşünülebilir. Elbette bundan emin olmak için gerekli kontrollerin yapılması şarttır.

İyi ve Sağlıklı Posta Güvercini Nasıl Anlaşılır?

İyi ve sağlıklı posta güvercini bulmak için ilk yapılması gereken güvercinin gözlerini incelemektir. Posta güvercinleri keskin bakışları ve canlı gözleriyle meşhur olan bir güvercin türüdür. Bu nedenle donuk baktığı dikkat çeken ve yeterince aktif olmayan posta güvercinlerinin hasta olduğu düşünülebilir.

Bu güvercinlerin havada kalma süresinin uzun olduğu ve güvercin türleri arasında en uzun yaşam süresine sahip tür olduğu da unutulmamalıdır. Sağlıklı güvercin bulmak ve gerekli incelemeler sonrası sağlığından emin olmak tahmin edildiği kadar zor değildir.