Anasayfa » Güvercin » Bir Güvercin Günde Ne Kadar Su İçer? +Neden Çok Su İçer? +Susuz Kaç Gün Yaşar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Bir Güvercin Günde Ne Kadar Su İçer? +Neden Çok Su İçer? +Susuz Kaç Gün Yaşar?

Güvercinlerin su içme oranı güvercin beslemeye başlayanlar tarafından merak edilir. Güvercinlerin su ihtiyacı hayati bir ihtiyaç olduğundan yeteri kadar karşılanmalıdır.

Bir Güvercin Günde Ne Kadar Su İçer?

Güvercinlerin günlük su ihtiyacı yaklaşık 1 litredir. Elbette bazı durumlarda 1 litrenin altında su içen güvercinlere de rastlanabilir. Bu her zaman olumsuzluk sinyali değildir.

Güvercinlerin günlük su ihtiyaçları türlerine ve durumlarına bağlı olarak değişebilir. Yeteri kadar su içmediği anlaşılan güvercinler yakından takip edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.

Yavru Bir Güvercin Günde Ne Kadar Su İçer?

Yavru güvercinlerin günlük su ihtiyacı için net bir miktar vermek mümkün değildir. Zira yavruların yeni yeni su içmeye başladıkları anda belirli bir miktar değil içebildikleri kadar su içmeleri yeterli olacaktır.

Yavru güvercinlere gereğinden fazla su vermek sakıncalıdır. Bu nedenle yem yemeğe ve su içmeye başladıkları andan itibaren yanlarına az miktarda yem ve az miktarda su konulmalıdır. Yavru güvercinlerin su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Güvercinlerdeki Su Tüketimi Hangi Etkenlere Bağlı Olarak Değişir?

Güvercinlerdeki su tüketiminin bağlı olduğu etkenler şöyle sıralanabilir;

  • Güvercinlerde görülen hastalıklar, beslenmelerinde ve su tüketiminde etkili olabilir. Örnek vermek gerekirse; iç ya da dış parazitler dolayısıyla hastalanan bir güvercin huzursuz, iştahsız ve isteksiz olabilir. Hasta güvercinlerde yutkunma zorluğu da görülebileceğinden su tüketimleri oldukça kısıtlanır. Hasta olan güvercinin su tüketmemesi sakıncalıdır. Bu nedenle en kısa sürede hastalığının tedavi edilmesi mühimdir.
  • Güvercinlerde su tüketimini en çok etkileyen durum güvercinin türüdür. Türlere bağlı olarak su tüketimi değişebilir.

Güvercinler Neden Çok Su İçer?

Güvercinlerin çok su içmesi bazı durumlarda çeşitli hastalıkların belirtisi de olabilir. Güvercinlerde görülen bazı hastalıklar güvercinlerin su içmesine engel olurken bazı hastalıklar da su içme isteklerini tetikleyebilir. Ancak genel itibariyle güvercinlerin tahmin edilenden daha fazla su içmeleri normaldir.

Güvercin Susuz Kaç Gün Yaşar?

Güvercinlerin susuz yaşama süreleri yaklaşık 2 gündür. Güvercinlerin su ihtiyacı karşılanmadığı takdirde kısa sürede ölmeleri kaçınılmazdır.