Anasayfa » Güvercin » Dişi, Erkek Güvercinler Neden Kavga Eder?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi, Erkek Güvercinler Neden Kavga Eder?

Dişi ve erkek güvercinlerin kavga etmesi zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Dişi ve erkek güvercinlerin birbirleriyle kavga etmeleri kontrol altına alınması zor bir durum olsa da güvercinler konusunda tecrübeli bir kişi tarafından kontrol altına alınabilir

Güvercinlerin Kavga Etme Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerin kavga etme nedenleri arasında en yaygın olan neden güvercinlerin anlaşamaması ve bir tarafın diğer tarafa üstünlük sağlama çabasıdır. Bu durum daha çok erkek güvercinlerin hırçınlığından kaynaklanır.

Erkek güvercinler baskın karakterleri dolayısıyla iç içe yaşadıkları dişi güvercinlere üstünlük sağlamak hatta zaman zaman onlarla çiftleşmek isterler. Ancak bu durum dişi güvercini kızdırabilir. Dişi ve erkek güvercinlerin birbirleriyle kavga etmeleri ne yazık ki güvercin besleyenleri en çok uğraştıran sorunların başında gelir.

Dişi Güvercinlerin Agresifleşip Kavga Etme Nedenleri Nelerdir?

Dişi güvercinlerin agresifleşip kavga etme nedenleri arasında en belirgin neden erkek güvercinin dişi güvercini kızdırmasıdır. Güvercinler yırtıcı ve agresif hayvanlar kategorisine girmezler. Ancak dönem dönem aralarında çıkan tartışmalar ölümcül sonuçlara dahi yol açabilir.

Erkek Güvercinlerin Agresifleşip Kavga Etme Nedenleri Nelerdir?

Erkek güvercinlerin agresifleşip kavga etme nedenleri üstünlük kurma çabasıdır. Güvercinler kümes ortamında iç içe yaşadıkları için genel bir huzursuzluk büyük bir kavganın çıkmasına neden olabilir. Zaman zaman erkek güvercinin yalnızca dişi güvercinle değil kümesteki diğer erkek güvercinlerle de kavga ettiği görülebilir.

Dişi ve Erkek (Karşı) Güvercinlerin Birbirleriyle Kavga Etme Nedenleri Nelerdir?

Dişi ve erkek güvercinlerin kavga etmeleri mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Zira çiftleşme döneminde hırçın hale gelen erkek güvercin dişi güvercin üstünde üstünlük kurmaya çalışırken onunla büyük bir kavgaya tutuşabilir.

Dişi ve erkek güvercinlerin birbirleriyle kavga etmeleri güvercinlerden birinin ölmesine ya da yaralanmasına yol açabilir.