Anasayfa » Güvercin » Dünyanın & Türkiye’nin En Pahalı Güvercini ve Cinsleri Hangileridir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dünyanın & Türkiye’nin En Pahalı Güvercini ve Cinsleri Hangileridir?

Dünyanın ya da Türkiye’nin en pahalı güvercinleri arasında yer alan güvercinlerin fiyatı; kalitesine, yeteneklerine, saf kan oluşuna göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple dünyanın ya da Türkiye’nin en pahalı güvercini kategorisinde yer alan bir güvercin, kaliteli değil ise “en pahalı güvercin” özelliğine sahip olmayabilir.

Bir güvercinin, dünyanın ya da Türkiye’nin en pahalı güvercini unvanına sahip olabilmesi için özel niteliklere, kaliteye, yeteneklere sahip olması ya da saf kan ırka tabi olması gerekir.

Dünyanın En Pahalı Güvercin Cinsi Hangisidir?

Dünyanın en pahalı güvercini, Belçika Armando güvercinidir. Bu güvercinin, uzun mesafe yarışlarında şampiyonluğunun olduğu bilinmektedir.

Dünyanın & Türkiye’nin En Pahalı Güvercini ve Cinsleri Hangileridir?
Dünyanın en pahalı güvercini olan Belçika Armando güvercini fotoğrafı

Türkiye’deki En Pahalı Güvercin Cinsi Hangisidir?

Türkiye’de en pahalı güvercin cinsi, dünyanın en pahalı güvercini olan Armando’nun yavrularıdır. Güvercinlerin sahibi, güvercinlere; Golden, King, Armanda, Armonika, Armona ve Speder isimlerini vermiştir.

Öte yandan Bahçelievler’de bulunan İstanbul Şebap Güvercin Derneği’nde yapılmış olan açık artırmada “Şebap” cinsi güvercinin 90 bin liraya satıldığı bilinmektedir.

Dünyanın & Türkiye’nin En Pahalı Güvercini ve Cinsleri Hangileridir?
Şebap Güvercini Fotoğrafı

Dünyanın En Pahalı Güvercin Cinsleri (Çeşitleri) Hangileridir?

Dünyanın en pahalı güvercin türleri listesi şu şekildedir:

  • Taklacı Güvercin: En ayırt edici ve kendine özgü özelliği olan takla atma yeteneğine sahip olan bu güvercinler, saf kan ırk olması halinde oldukça yüksek meblağlara satılır. Çünkü saf kan taklacı güvercinin bulunması oldukça zordur.
  • Bolt: İsmini dünyaca ünlü kısa mesafe koşucusu Usain St. Leo Bolt’tan alan bu güvercin, aynı zamanda dünyanın en pahalı kuşu özelliğine sahiptir. Belçika’da düzenlenen bir güvercin yarışmasında bir iş insanı tarafından satın alınan bu güvercin, yarış amaçlı kullanılan özel bir güvercindir.

Türkiye’deki En Pahalı Güvercin Cinsleri (Çeşitleri) Hangileridir?

Türkiye’deki en pahalı güvercin çeşitleri arasında da yine taklacı güvercinler yer alır. Taklacı güvercin türlerinden biri olan Şebap güvercini, Türkiye’de en pahalı güvercin cinslerinden biridir.

Dünyanın En Pahalı Güvercini Ne Kadara Satılmıştır?

Dünyanın en pahalı güvercini Belçikalı güvercin New Kim, 1.6 milyon Euro’ya satılarak dünyada en yüksek fiyata satılan güvercin olmuştur. New Kim’in “dünyanın en pahalı güvercini” unvanına sahip olmasının sebebi; yön duygusunun oldukça fazla gelişmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra New Kim, oldukça iyi bir damızlık olma özelliğine de sahiptir.

Türkiye’de En Pahalı Güvercini Ne Kadara Satılmıştır?

Türkiye’de en pahalı güvercin özelliğine sahip olan ve 1 milyon liraya satılan güvercin, Sakarya 3. Tepeli Kostüm Güvercinleri Festivali’nde sergilenmiştir.