Anasayfa » Sultan Papağanı » Erkek ve Dişi Sultan Papağanı Kaç Aylıkken Öter? Öter Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek ve Dişi Sultan Papağanı Kaç Aylıkken Öter? Öter Mi?

Erkek ve dişi sultan papağanları öten canlılardır. Kuşların büyük bir çoğunluğu sadece öterek iletişim kurarlar. Sultan papağanları ise hem ötebilen hem de konuşabilen canlılardır.

Sultan papağanlarının ötmesi için ortada bir engel yoksa genellikle 3 ya da 4 aylıkken ötmeye başlarlar. Ancak, net bir süre vermek mümkün değildir çeşitli faktörlere ve kuşun karakterine göre ortalama olan bu süreç kısalabilir ya da uzayabilir.

Yavru Erkek Sultan Papağanı Kaç Aylıkken Öter? Öter Mi?

Yavru erkek ya da dişi sultan papağanları, genellikle 3 ya da 4 aylık dönemde ötmeye başlarlar. Kuşunuzun erken ötebilmesi için en önemli faktörlerden bir tanesi çevresinde öten farklı kuşların bulunmasıdır.

Kuşunuzun çevresinde öten farklı kuşlar varsa bu kuşları taklit ederek ötmeyi daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilir. Erkek Sultan papağanları, dişilere göre daha erken ve çok ötme eğiliminde olan canlılardır. Bu yüzden çoğu erkek Sultan papağanı 3 aylıkken ötmeye başlar.

Yavru Dişi Sultan Papağanı Kaç Aylıkken Öter? Öter Mi?

Yavru dişi Sultan papağanları çoğunlukla ilk kez 4 aylık olduklarında öterler. Buna ek olarak dişi Sultan papağanları, erkek Sultan papağanlarına oranla hem daha geç hem de daha az öterler.

Erkek Sultan papağanlarının ötmesi çoğunlukla 3 aylık dönemde olurken dişilerin ise 4 aylık dönemde olur.

Yavru Sultan Papağanının Daha Çabuk Ötmeye Başlaması İçin Neler Yapabilirim?

Yavru Sultan papağanının daha çabuk ötmeye başlaması içi yapılabilecek şeyler başlıca şunlardır:

  • Kuşunuzun bakımına ve beslenmesine dikkat ederseniz kuşunuz sağlıklı bir kuş olur. Sağlıklı kuşlar daha çabuk ötmeye başlayabilirler.
  • Kuşunuz ile oyun oynar ve onunla konuşursanız kuşunuz hem ilginizden mutlu olduğu için hem de duyduğu sesleri taklit etme amacı ile daha çabuk ötmeye başlayabilir.
  • Sultan papağanlarının ötmesi durumunun hızlanması için en önemli faktörlerden bir tanesi yavru papağanın çevresinde ötmeyi öğrenebileceği başka kuşların bulunmasıdır.