Anasayfa » Güvercin » Eve, Cama, Balkona Ve Çatıya Güvercin Gelmemesi, Kovmak İçin Ne Yapabilirim?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Eve, Cama, Balkona Ve Çatıya Güvercin Gelmemesi, Kovmak İçin Ne Yapabilirim?

Eve, cama, balkona ve çatıya güvercin gelmemesi, kovmak için kullanılabilecek yöntemler arasında siyah poşet, cihaz, rüzgârgülü gibi seçenekler vardır. Bu sevimli hayvanlar; yiyecek aramak, konmak için genellikle yüksek noktaları tercih eder.

Binaların yüksek katlarında yer alan balkonlar, evlerin çatıları, cam kenarları onlar için daha caziptir. Ancak çok yoğun bir kirliliğe yol açtıkları için insanlar, onların ziyaretinden rahatsız olabilir.

Eve, cama, balkona ve çatıya güvercin gelmemesi, kovmak için farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ancak onların sağlığına zarar verecek ve ölmelerine yol açacak yöntemleri asla kullanmamalısınız. Doğal dengede önemli bir yere sahip olan güvercinleri incitmeden yaşam alanlarınızdan uzaklaştırabileceğiniz yöntemler vardır.

Eve, Cama, Balkona Güvercin Gelmemesi, Kovmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Eve, cama, balkona ve çatıya güvercin gelmemesi, kovmak için yapılabilecekler arasında hareket eden nesneler asmak ilk sırada gelir. Bu nesneler bazen poşet bazen de rüzgârgülü şeklinde olabilir. Her rüzgârda hareket eden nesneler, kuşları korkutarak kaçırır.

Balkon Gibi Yerlerde Güvercin Kovucu Cihazlar Kullanın

Balkon gibi yerlerde güvercin kovucu cihazlar kullanmak faydalı sonuçlar almanızı sağlar. Bazı cihazlar sesle bazıları etrafa ışın yayarak çalışır. Renkli ve hareketli ışınlar sayesinde kuşlar ürkerek kaçar. Ses ile çalışan cihazlar ise yırtıcı kuşların sesini ya da rahatsız edici sesleri çıkarır. Bunun yanı sıra kuş ağlaması gibi sesler de çıkarır ve bunları etrafa ultrasonic biçimde yayarlar.

Balkona Ve Pencerelere Siyah Poşet Asın

Balkona ve pencerelere siyah poşet asmak, güvercinlerin balkona gelmesini önlemek adına tercih edilebilir. Siyah bir poşeti şerit şerit keserek yan yana yapıştırabilirsiniz. Çamaşır ipine ya da yüksek bir noktaya asmanız daha etkili olur. Eve, cama, balkona ve çatıya güvercin gelmemesi, kovmak için siyah poşet görüntüsüyle fayda sağlar. Rüzgârda sallandıkça balkonunuza ve pencerelerinize güvercinler gelmez.

Balkona Ve Pencerelere Rüzgâr Gülü Koyun

Balkona ve pencerelere rüzgârgülü koyarak güvercinleri uzak tutabilirsiniz. Rüzgârgülünü oyuncakçılardan uygun bir fiyata alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Pencere önüne bir tane koymanız yeterlidir. Ancak balkona birkaç tane koymanızda fayda vardır. Özellikle renkli olanlarını tercih etmelisiniz.

Balkona Ve Pencerelere Kuş Ağı, Filesi Uygulaması Yapın

Balkona ve pencerelere kuş ağı, filesi uygulaması yapmak tercih edebileceğiniz yöntemlerden biridir. Bu yöntemde balkonun açık yerlerini file ile çevirebilirsiniz. Bu sayede konacak alan bulamayan güvercinler, evinizden uzak durur. Fileler, evcil hayvanların balkondan, camdan düşmesinin önlenmesi noktasında da fayda sağlar.

Balkona Kuşların Sevmediği Yoğun Kokulu Bitkiler Koyun

Balkona kuşların sevmediği yoğun kokulu bitkiler koymak onları uzaklaştırmanızı sağlar. Güvercinler, keskin kokulardan hoşlanmaz. Bu nedenle kokulu alanlara girmemeyi tercih ederler. Tercih edebileceğiniz kokulardan biri kafirundur. Bunun yanı sıra fesleğen kokusu da işe yarayabilir.

Bazı Durumlarda Koyu Renk Cam Balkon Kuşları Kaçırabilir

Bazı durumlarda koyu renk cam balkon kuşları kaçırmak noktasında yardımcı olur. Balkonda siyah renk kullanmak gerekir. Siyah cam, siyah demirler, duvar boyası bu noktada etkili olabilir. Böyle bir şansınız yoksa siyah poşet ya da korkuluk kullanabilirsiniz.

Kuşların Balkona Yuva Yapmasını Engelleyin

Kuşların balkona yuva yapmasını engellemek, onların sizin evinize kalıcı olarak yerleşmesini önlemek açısından önemlidir. Kuşlar özellikle çok fazla kullanılmayan balkonlara yuva yapar. Yuvayı yaptıktan sonra artık hem dişi hem de erkek bir kuşunuz olur.

Yuvayı gören diğer güvercinler de balkonunuzu güvenli bir alan olarak benimseyebilir. Bu nedenle güvercinin yuva yapmasına hiç müsaade etmemek gerekir. Eğer yuvada yumurta varsa yumurtalar çıkana ve yavrular uçmaya başlayana kadar beklemelisiniz.

Güvercinler Çatıdan Nasıl Uzaklaştırılır?

Güvercinleri çatıdan uzaklaştırmak için aynı anda farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Çünkü güvercinler çatıdan kolay kolay ayrılmazlar. Ses ve ışın yayan cihazlar, kuş kondurmaz teller, yırtıcı kuş görünümünde olan maketler, balonlar tercih edilebilir. Eve, cama, balkona ve çatıya güvercin gelmemesi, kovmak için yöntemleri tek tek deneyerek en etkili olanı düzenli olarak kullanabilirsiniz.