Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Fallow muhabbet kuşu nedir? [Tüm mutasyonlar ve çeşitler]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Fallow muhabbet kuşu nedir? [Tüm mutasyonlar ve çeşitler]

Fallow muhabbet kuşunun İngiliz, Alman, İskoç, Avustralyalı, Japon, bronz, soluk, dun, dumanlı ve kül rengi, açık yeşil, koyu yeşil, zeytin yeşili, yeşil, gök mavisi (açık mavi), kobalt (koyu mavi), leylak rengi, menekşe, gri-mavi gibi farklı varyasyonları ve mutasyonları bulunur.

Bir fallow muhabbet kuşu, siyah ömelanin adı verilen siyah melanin pigmentlerini farklı seviyelerde azaltabilen bir mutasyona sahiptir.

Fallow mutasyonu, gözlerdeki ve vücuttaki siyah melanin pigmentlerini azaltır. Ömelanin pigmentlerindeki azalma, kırmızı gözlere, vücut tüylerinde pastel tonlara, kahverengi lekelere neden olur.

Ömelanin pigmentasyonundaki azalma seviyesi, diğer renk mutasyonları ve varyasyonları ile birlikte birçok sonuç üretir. Buna ek olarak, bazı tipik özellikler mevcuttur ve birçok farklı muhabbet kuşu mutasyonu tarafından paylaşılmaktadır.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
Fallow muhabbet kuşu görseli

Fallow muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

Bir fallow muhabbet kuşu, siyah melanin pigmentlerini gözlerden ve vücuttan uzaklaştıran bir gene sahiptir.

Yetiştiriciler, fallow muhabbet kuşunu tanımlamak için göz rengine ve vücut rengine bakmalıdır. Gözler ve vücut farklı seviyelerde siyah renkleri kaybeder.

Bir fallow muhabbet kuşunun göz rengi yakut kırmızısına daha yakın olmalıdır. Fallow geni siyah melanini ortadan kaldırır ve gözlerdeki kan akışı kuşun gözüne farklı seviyelerde kırmızımsı renkler vermeye başlar.

Bir fallow muhabbet kuşunun vücut renginde farklı seviyelerde siyah renk azalmaları olabilir. Farklı seviyelerde siyah renk azaltma, bronz, dun, soluk (pale) gibi farklı fallow muhabbet kuşları türleri yetiştiriciler tarafından belirlenmiş ve adlandırılmıştır.

Fallow geni, siyah melanin pigmentlerini farklı oranlarda azaltır. Beyaz göz halkasına sahip olmak ya da olmamak, fallow muhabbet kuşu olmak için bir kimlik özelliği değildir. Ancak, Alman muhabbet kuşları (Alman muhabbet kuşları beyaz iris halkasına sahiptir) gibi fallow muhabbet kuşları mutasyonlarında bir tanımlama özelliğidir.

Fallow muhabbet kuşu özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Turuncu gaga
 • Kırmızı veya kuş üzümü renginde göz renkleri
 • Beyaz irisli veya beyaz irissiz gözler
 • Pembemsi gri ayaklar
 • Pembemsi gri bacaklar
 • Dişilerde kahverengimsi veya açık mavi cere renkleri
 • Erkeklerde et pembesi veya mor cere renkleri
 • Gri ve mor yanak yamaları
 • İşaretler yanaklarda, başın arkasında, boyunda ve kanatlarda bulunur.
 • Mavimsi veya kahverengimsi ana kanat ve kuyruk tüyleri.

Fallow muhabbet kuşları ino genine sahip değildir, bu nedenle renkler en düşük seviyede de olsa görülebilir. (İno geni tüm renk pigmentlerini yok ederek albino muhabbet kuşu ve lutino muhabbet kuşu türlerini oluşturur.) Fallow mutasyonu siyah renk pigmentlerini tamamen yok etmez.

İngiliz fallow muhabbet kuşu nedir?

İngiliz fallow muhabbet kuşu, keşfedildikleri ülkelere göre adlandırılan üç fallow mutasyonundan biri olan İngiliz fallow mutasyonuna sahip bir muhabbet kuşudur.

Bir İngiliz fallow muhabbet kuşunun beyaz bir iris halkası olmayan açık, parlak kırmızı gözleri vardır.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
İngiliz fallow muhabbet kuşu fotoğrafı

Alman fallow muhabbet kuşu nedir?

Alman fallow muhabbet kuşu, keşfedildikleri ülkelere göre adlandırılan üç fallow mutasyonundan biri olan Alman fallow mutasyonuna sahip bir muhabbet kuşudur.

Bir Alman fallow muhabbet kuşunun, beyaz bir iris halkası olan koyu yakut kırmızısı (koyu kırmızı, kuş üzümü rengi) renkte gözleri vardır.

Yavru veya genç Alman fallow muhabbet kuşunun yetişkinliğe kadar kuş üzümü renginde gözleri vardır.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
Alman fallow muhabbet kuşu fotoğrafı (Görsel kaynağı: bestofbreeds.com)

İskoç (Moffat) fallow muhabbeti nedir?

İskoç (Moffat) fallow muhabbet kuşu, keşfedildikleri ülkelere göre adlandırılan üç fallow mutasyonundan biri olan İskoç (Moffat) fallow mutasyonuna sahip bir muhabbet kuşudur.

İskoç (Moffat) fallow muhabbet kuşunun, soluk renkte iris halkası olan veya hiç iris halkası olmayan kuş üzümü kırmızısı renginde gözleri vardır.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
İskoç (Moffat) muhabbet kuşu nedir? (Görsel kaynağı: https://www.facebook.com/plabon.eilte.birds/)

Bronz, soluk, dun, dumanlı ve kül rengi, açık yeşil, koyu yeşil, zeytin yeşili, yeşil, gök mavisi (açık mavi), kobalt (koyu mavi), leylak rengi, menekşe, gri-mavi fallow muhabbet kuşları

Bronz, soluk, dun, dumanlı ve kül rengi, açık yeşil, koyu yeşil, zeytin yeşili, yeşil, gök mavisi (açık mavi), kobalt (koyu mavi), leylak rengi, menekşe, gri-mavi gibi fallow muhabbet kuşu varyasyonları da bulunmaktadır.

Tüm fallow varyasyonları fallow geninin kuştaki siyah renk pigmentleri farklı seviyelerde azaltması/soldurması ile oluşmuştur.

Bronz, soluk, dun, dumanlı ve kül rengi gibi isimlendirmeler fallow geninin etkisinin seviyesi ile ilgilidir. Örneğin; “Bronz fallow muhabbet kuşu üzerindeki renkler %20 oranında solmuşken, kül rengi fallow muhabbet kuşunda %80 oranında solmuştur.” gibi.

Farklı seviyelerde azaltılan siyah renk pigmentleri yeşil ve mavi kuş serileri ile kombinasyona girerek yeşil ve mavi seri kuş türleri ile birleşerek açık yeşil, koyu yeşil, zeytin yeşili, yeşil, gök mavisi (açık mavi), kobalt (koyu mavi), leylak rengi, menekşe, gri-mavi gibi renkleri varyasyonlarını ortaya çıkarır.

Avustralyalı fallow muhabbet kuşu nedir?

Avustralyalı bir fallow muhabbet kuşunun, NSL Eksik Albinizm tipi Soluk fallow mutasyonu adı verilen bir mutasyon türü vardır.

Avustralyalı bir fallow muhabbet kuşunun beyaz iris halkalı kırmızı gözleri vardır.

Çeşitli kaynaklarda Avustralya fallow, bej fallow, uçuk kahverengi fallow olarak da adlandırılan Avustralyalı bir fallow muhabbet kuşu.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
Avustralyalı fallow muhabbet kuşu fotoğrafı (Görsel kaynağı: http://www.schilduil.org/fallow/gallery1.html)

Japon fallow muhabbet kuşu nedir?

Japon fallow muhabbet kuşu, otozomal resesif mutasyona, beyaz iris halkalarına ve Alman ve İngiliz fallow muhabbetlerine benzer kırmızı gözlere sahip bir muhabbet kuşudur.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
Japon fallow muhabbet kuşu. Kanji Kawabata (Japonya). (Görsel kaynağı: http://www.schilduil.org/fallow/gallery1.html)

Split (taşıyıcı) fallow muhabbet kuşu nedir?

Fallow bölünmüş bir muhabbet kuşu, opal, albino, lutino, lacewing, cinnamon (tarçın) gibi cinsiyete bağlı bir gene sahip olan ve buna ek olarak resesif olarak aktarılan fallow genine sahip olan bir muhabbet kuşudur.

Split (taşıyıcı) bir muhabbet kuşunun “split (taşıyıcı)” olarak adlandırılabilmesi için aynı anda bir çekinik ve bir cinsiyete bağlı gene sahip olması gerekir.

Altın yüz (Golden face) (Avustralya sarı yüz) opalin fallow muhabbet kuşu nedir?

Altın yüzlü (Golden face) opalin fallow muhabbet kuşu, fallow mutasyonuna ek olarak hem opalin mutasyonuna hem de altın yüz mutasyonuna sahiptir.

Altın yüzlü opalin fallow muhabbet kuşunun pastel renkleri, ipeksi tüyleri ve kırmızı gözleri vardır.

Fallow muhabbet kuşu nedir? [TÜM MUTASYONLAR VE ÇEŞİTLER]
Altın yüz (Golden face) (Avustralya sarı yüz) opalin fallow muhabbet kuşu (Fotoğraf kaynağı: http://www.schilduil.org/fallow/hugbook.html)

KAYNAKLAR

 1. https://www.petiska.com/fallow-budgie/