Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu cinsi; albino, lutino ya da fallow olabilir. Farklı gövde yapısına sahip kuşlarda, kırmızı göz rengi mevcuttur. Bir muhabbet kuşunun kırmızı gözlü olması durumunda gen mutasyonundan bahsetmek gerekir.

Mevcut gen mutasyonu, siyah rengin oluşumunu hem gözlerde hem de vücudun farklı yerlerinde engeller. Kırmızı göz oldukça ilgi çekici ve güzel bir görünüme sahip olsa da bir gen bozukluğudur.

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu cinsi genellikle albino olarak bilinir. Ancak lutino, fallow gibi farklı türler de vardır. Bu türlerin davranışsal özellikleri de diğer kuşlardan farklı olabilir. Ancak genel olarak çok fazla farklılık yoktur.

Genetik mutasyona sahip olan kuşları da ilgi ve sevginizle uzun yıllar mutlu bir şekilde yaşatabilirsiniz.

 Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?
 Kırmızı Gözlü Fallow Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Kırmızı Göze Neden Olan İno Gen Mutasyonu Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Kırmızı göze neden olan ino gen mutasyonu ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İno geninin en temel özelliği siyah pigmentleri içermemesidir.
  • İno geninde siyah pigmentler bulunmadığı için normal muhabbet kuşlarındaki baş ve gövde çizgileri bu geni taşıyan kuşlarda bulunmaz.
  • İno geni, göz rengini de etkiler. Kırmızı-pembe bir göz rengi ortaya çıkar.
  • İno geni taşıyan kuşlarda cere rengi daha açık tonlardadır.

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu cinsi elde etmek isteyenler çiftleştirme sürecinde doğru eşleştirme yapmalıdır. İno genini taşıyan muhabbet kuşlarını diğer kuşlarla eşleştirdiğiniz takdirde ino yavru elde etme şansınız olmayabilir.

Normal gen yapısına sahip kuşlar daha baskındır. Bu nedenle ino yavru elde etme ihtimali azalır.

Erkek ve dişi inonun eşleşmesiyle elde edilen yavru da aynı geni taşır. Ancak bu gene sahip kuşların neredeyse yüzde doksanı dişi olduğu için erkeğini bulmak zordur.

Erkek ino, dişi normal genler taşıyorsa yarı yarıya ino yavru alma ihtimali vardır. Üreticiyseniz her iki kuşunda ino olmasını sağlayarak bu çok özel kuşları elde edebilirsiniz.

Kırmızı Gözlü Albino Muhabbet Kuşları

Kırmızı gözlü albino muhabbet kuşları, beyaz renk yapısına sahiptir. Mutasyonlu gene sahip oldukları için siyah çizgileri bulunmaz. Tamamen düz beyaz renge sahiptirler. Normal muhabbet kuşlarında siyah olan benekler, albino türünde beyazdır. Gaga turuncu, ayaklar ise pembe tonlardadır.

Dişi albino kuşlarının ceresi kahverengi olur. Erkeklerin ise mor ya da pembe renkte bir ceresi vardır.

 Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?
Kırmızı Gözlü Albino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Kırmızı Gözlü Lutino Muhabbet Kuşları

Kırmızı gözlü lutino muhabbet kuşları, sarı renk yapısına sahiptir. Mutasyonlu gene sahip oldukları için siyah çizgileri bulunmaz. Tamamen düz sarı renge sahiptirler. Normal muhabbet kuşlarında siyah olan benekler, lutino türünde sarıdır. Gaga turuncu, ayaklar ise pembe tonlardadır.

Lutino kuşların kuyruklarında sarı ve beyaz renkler bulunur. Dişi lutino kuşlarının ceresi kahverengi olur. Erkeklerin ise mor ya da pembe renkte bir ceresi vardır.

 Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?
Kırmızı Gözlü Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Kırmızı Göze Neden Olan Fallow Gen Mutasyonu Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Kırmızı göze neden olan fallow gen mutasyonu özellikleri, ino ile benzerlik gösterir. Ancak bu gen siyah rengi tamamen yok etmez. Belli belirsiz bir siyahlık fallow geni taşıyan kuşlarda görünür. Bu da çizgilerin dağınık ve tam siyah olmayan bir yapıya sahip olmasına neden olur.

Kırmızı Gözlü Fallow Muhabbet Kuşları

Kırmızı gözlü fallow muhabbet kuşlarında birçok farklı renk görülebilir. Hangi kuşlarda siyah rengin ne kadar oranda bulunacağı ise değişiklik gösterir. Bazılarında siyah renk daha baskındır bazılarında ise daha azdır.

 Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Cinsi Nedir?
Kırmızı Gözlü Fallow Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu cinsi fallow, albino ya da lutino olabilir. Bu kendine has özellikleri olan kuşları yetiştiricilik ve üretim için tercih edebilirsiniz.