Anasayfa » Güvercin » Güvercin Biti, Akarı, Piresi Evden Nasıl Temizlenir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Biti, Akarı, Piresi Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin biti, akarı ve piresi ne yazık ki yaygın sorunların başında gelir. Güvercin piresi başta olmak üzere güvercinlerde sık görülen dış parazitlerin temizlenmesi için bazı yöntemler mevcuttur.

Güvercin Biti, Akarı, Piresi Evden Nasıl Temizlenir?
Güvercin Biti Yakın Görseli
Güvercin Biti, Akarı, Piresi Evden Nasıl Temizlenir?
Güvercin Biti Canlı Görseli

Güvercin Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin bitinin evden temizlenmesi için çeşitli temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Temizlik ürünlerinin başında antiseptik özelliği olan dezenfektanlar bulunur.

Güvercin bitinin bulaştığı bir evde kıyafetler, yastık kılıfları, üstünde yatılan çarşaflar ve üstünde oturulan koltuk kılıfları çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkanmalıdır. Buna ek olarak evdeki halıların da yıkanması gerekir.

vin steril hale gelmesi için silinmesi ve süpürülmesi şarttır. Gerekli durumlarda insanlara özel olarak üretilen bit ve kene şampuanlarıyla banyo da yapılabilir. Güvercin biti ve güvercin piresi ne yazık ki güvercinlerde oldukça sık görülür.

Güvercin Akarı Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin akarını evden temizlemek için çeşitli temizlik ürünleri kullanılabilir. Halıların deterjanlı suyla yıkanması ya da fırçayla iyice temizlenmesi gerekir. Halılardaki mikropları çıplak gözle görmek mümkün olmadığından bit, pire ve akar gibi sorunlarda ilk temizlenmesi gereken halılardır.

Bununla birlikte, yatak odası başta olmak üzere kişinin en çok vakit geçirdiği alanların iyice temizlenmesi mühimdir.

Koltuklar ve sandalyeler sabunlu bez ile silinmeli, kişinin aktif olarak kullandığı tüm örtüler çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkanmalıdır. Kirli kıyafetler de bekletilmeden yüksek ısıda yıkanmalıdır.

Güvercin Piresi Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin piresini evden temizlemek için güvercin bitini evden temizlemek için yapılanlar yapılabilir. Evi temizlerken antiseptik özelliği olan ürünler ve güçlü temizlik malzemeleri mutlaka tercih edilmelidir.

Pirenin eve bulaştığı durumlarda yüzeysel bir temizlikten ziyade detaylı bir temizlik yapılması şarttır. Güvercin piresi oldukça bulaşıcı ve kısa sürede çoğalan bir parazittir.