Anasayfa » Güvercin » Güvercin Biti, Nedenleri, İlacı, Damlası Ve Bitkisel Çözümü, Ne İyi Gelir? +Çözüm Yolları
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Biti, Nedenleri, İlacı, Damlası Ve Bitkisel Çözümü, Ne İyi Gelir? +Çözüm Yolları

Güvercinlerde bit sorunu sıkça görülen sağlık problemlerinden biridir. Güvercin biti, güvercinin beslendiği ortamlarda temizlik ihmali sonucunda ortaya çıkabilir. Güvercin biti, genellikle güvercinlerin kanat bölgelerinde yaşar ve güvercinlerin sağlığı için tehdit oluşturur.

Güvercin biti, tedavi edilmediği taktirde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle tüy sağlığı açısından oldukça tehlikeli olan güvercin biti, hızla tedavi edilmeli bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Güvercin Biti Nedir?

Güvercin biti güvercinlerin kanat bölgelerinde yaşayan bir tür parazittir. Güvercinlerin yaşadığı bölgenin hijyenik koşullar sahip olmaması durumunda görülebilir. Bu nedenle güvercin yetiştiricileri, kafes ve kümeslerin temizliğini belli aralıklarla yapmalı ve hijyen koşullarına dikkat etmelidir.

Güvercin biti, güvercinden arındırılsa da, kafeste türeyen bitler tekrar güvercinlere bulaşabilir. Bu nedenle kafes ve kümeslerdeki dışkı temizliği sık sık yapılmalı ve yaşam alanları sık sık havalandırılmalıdır. Güvercin biti, önlem alınmadığı taktirde güvercinlerde uyuz problemine yol açar ve geri dönülemez tahribatlar oluşturabilir.

Güvercin Biti, Nedenleri, İlacı, Damlası Ve Bitkisel Çözümü, Ne İyi Gelir? +Çözüm Yolları
Örnek Güvercin Biti Fotoğrafı 1
Güvercin Biti, Nedenleri, İlacı, Damlası Ve Bitkisel Çözümü, Ne İyi Gelir? +Çözüm Yolları
Örnek Güvercin Biti Fotoğrafı 2

Güvercin Biti Nedenleri Nelerdir?

Güvercin biti nedenleri olarak başka bir güvercinden bulaşma veya kirli kümes ortamıdır denilebilir. Güvercin biti çok hızlı bir şekilde bulaşma hızına sahiptir. Dolayısıyla kümeste bir güvercinde bit fark edildiği anda diğerlerinden ayrılmalı ve hızla tedavisi yapılmalıdır.

Aksi taktirde, güvercin bitinin hızla diğerlerine bulaştığı gözlenir. Bit ne kadar fazlaysa ve güvercinlere ne kadar çok bulaştıysa arındırılması da bir o kadar zorlaşır. Bu nedenle bit görülen bir güvercinden sonra, o güvercinin bulunduğu kafesle beraber diğerleri de dip köşe temizlenmelidir.

Güvercin Biti Güvercinlere Nasıl Bulaşır?

Güvercin biti bulaşması oldukça basittir. Güvercin biti taşıyan bir güvercin diğeriyle yakın temasa geçtiği taktirde kolayca bulaştırabilir. Güvercinler, biti yalnızca diğerinden alarak taşımaz. Kirli kafes ortamlarında bit larvaları kolaylıkla türeyebilir ve güvercinlerde bit problemi yaşanmasına sebep olabilir.

Güvercin Biti Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Güvercin bitinde tedavi ilaç veya damla yoluyla yapılır. Güvercin biti için piyasada oldukça fazla ilaç vardır. Bu ilaçların kullanımında uygun dozaj çok önemlidir. Uygun dozun üzerinde kullanılan bit ilaçları, güvercin sağlığı açısından ciddi problemler doğurabilir.

Bit ilaçları, larva ve bitleri öldürmek için ciddi kimyasallara sahiptirler. Bu kimyasalların güvercin üzerinde tahribat yaratmaması için, kullanılacak olan bit ilacının prospektüsü dikkatle okunmalı ve buna göre bir tedavi uygulanmalıdır.

Güvercin Biti Tedavisi İçin İlaç Nasıl Kullanılır?

Güvercin bitinde ilaç tedavisi oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bit ilaçları, ilacın içinde yer alan kullanım talimatlarına sadık kalarak uygulanmalıdır. Uygulama yöntemleri ilaçtan ilaca değişiklik gösterse de genellikle şu şekilde kullanılır:

  • 1 litre temiz su hazırlanır.
  • Temiz suyun içine 2 mililitre bit ilacı damlatılır.
  • Damlatılan ilaç güzelce karıştırılır ve suyun içinde çözünmesi sağlanır.
  • Elde edilen ilaç, güvercinin yüz bölgesine gelmeyecek şekilde her yerine uygulanır.
  • Özellikle kanat altında yaşayan bitler için güvercinler ayakları tutularak ters çevrilir.
  • Ters çevrilen güvercinin kanatları açılır ve altına, tüy aralarına ilaç sürülür.
  • Bit ilacı kesinlikle güvercinin gözüne temas etmemelidir.

Güvercin Biti Tedavisi İçin Damla Nasıl Kullanılır?

Güvercin bitinde damla tedavisi, bitlere karşı son derece etkili sonuçlar yaratır. Damla uygulama yöntemleri, tercih edilen damlaya göre değişkenlik gösterir. Fakat genel olarak damlanın bir pamuk veya kulak çubuğuna alınıp tüylerin üzerinde gezdirilmesi yeterlidir.

Güvercin damlası uygulanırken, kanat altlarına sürüldüğünden emin olunmalıdır. Aksi taktirde bitlerin tamamen yok edilmesi sağlanmayabilir.

Güvercin Biti Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Güvercin bitlerine bitkisel tedavi kayda değer sonuçlar ortaya koyabilir. Bite karşı bitkisel tedavi yöntemleri çok sık tercih edilir. Güvercin biti tedavisinde kullanılabilecek olan doğal içeriklerin başında sirke, sarımsak ve zeytinyağı gelir.

Sirke

Sirke, kuş biti tedavisinde etkili bir doğal içeriktir. İçinde bulundurduğu yüksek asit bitlerin ölmesini sağlar. Bunun yanında tüy sağlığı açısından da faydalıdır ve bit dışında da kullanılmaya devam edilebilir. Bir miktar suyun içinde birkaç damla sirke ilave edilip bir pamuk yardımıyla güvercine sürüldüğü taktirde bit sorunu çözülebilir.

Eğer bitler çok fazlaysa ve deri tahribatına yol açtıysa sirke kullanımından kaçınılması önerilir.

Sarımsak

Sarımsak, doğal antibiyotik olması sebebiyle güvercin biti ile etkili bir şekilde savaşır. Genellikle tıbbi güvercin biti ilaçlarında da yer alır. Kuş biti tedavisinde sarımsak iyice ezilir ve suyu çıkarılır. Sarımsağın saldığı su bir pamuk yardımıyla güvercine sürülür. İstendiği taktirde, sarımsağın sıvısı suyla da seyreltilebilir.

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Doğal yağlar bit tedavisinde gözle görülür sonuçlar yaratır. Bunların başında zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağı gelir. Bu yağlar bit tedavisinde bir miktar sirke ile karıştırılıp güvercine sürüldüğü taktirde bitlerin arındırılmasına katkı sağlar ve oluşumunu engeller.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, temiz içeriği sayesinde tüy sağlığına olumlu katkıda bulunur. Bit görülen güvercinlere pamuk yardımıyla bir miktar sürüldüğünde bitlerin kovuşturulmasını sağlayabilir.

Aloe Vera Jeli

Aloe Vera jeli, bir miktar pamuğun üstüne sürülüp güvercinin bütün tüylerine yedirildiği taktirde, oluşabilecek bit ve larvaların engellenmesini sağlar.

Vazelin

Vazelin insanlardaki bit tedavisinde de etkin rol oynar. Bir miktar vazelin güvercin tüylerine eşit olarak yedirildiğinde tüy sağlığını destekler ve bitlerin dökülmesine yardımcı olur.

Güvercin Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Güvercin bitini evden temizlemek için uzman bir ilaçlama ekibine başvurulması gerekebilir. Yeterli temizlik sağlanmadığı zaman larvalar çok hızlı bir şekilde üreyebilir. Bunun için ev deterjanlı ve beyaz sirkeli suyla dip köşe temizlenmeli. Eğer bu temizlik yetersiz kalırsa mutlaka bir ilaç şirketiyle görüşülmeli.

Güvercin Biti İnsanlara Geçer Mi?

İnsanda güvercin biti ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu parazitler insana bulaştığı taktirde ısırıkları ciltte tahriş ve tahribat yaratma özelliğine sahiptir.

Güvercin Biti Isırığına Ne İyi Gelir?

Bit ısırığı için ılık su ve kolonya kullanılmalıdır. Güvercin biti ısırığı olan bölge yıkandıktan sonra 80 derece bir kolonyayla ovulmalıdır.