Anasayfa » Güvercin » Güvercin Biti İnsana Geçer Mi? +Zarar Verir Mi, Isırır Mı? +İnsanda Yaşar Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Biti İnsana Geçer Mi? +Zarar Verir Mi, Isırır Mı? +İnsanda Yaşar Mı?

Bit, insanlarda ve hayvanlarda görülen bir çeşit parazittir. Birçok hayvanda olduğu gibi kuş türlerinde de bit görülebilir. Güvercin besleyenler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de güvercin biti ve bu bitin insanlara geçip geçmediğidir.

Güvercin Biti İnsana Geçer mi?

Güvercin biti insana geçebilir. Bununla birlikte, güvercin de görülen ve insanlara geçen bitler ev ortamında da bulunabilir. İnsanları da güvercinlerini de olumsuz yönde etkileyen güvercin biti en kısa sürede ev ortamından, kıyafetlerden ve güvercinlerden temizlenmelidir.

Güvercin Biti İnsana Zarar Verir mi?

Güvercin bitinin insana zararı büyük olmasa da oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Güvercin biti insan sağlığını önemli ölçüde etkilemese de insan psikolojisini etkileyebilir. Isırdığı yerde kaşıntıya ve huzursuzluğa neden olan bitler, kısa sürede temizlenmediği takdirde moral bozucu hale gelebilir.

Güvercin Biti Isırır Mı? İnsanda Yaşar mı?

Güvercin bitinin ısırması ve ısırdığı bölgede kaşıntıya neden olması mümkündür. Ancak güvercin biti insanda konaklama az. Zira konaklaması ve çoğalması için insan vücudu uygun değildir.

Güvercinlerin tüylü ve sıcak vücutları bitlerin daha kolay barınmalarını sağlar. Bu nedenle güvercin bitlerinin insan vücudundan kolayca uzaklaştırılabileceği söylenebilir. Fakat bitler geç fark edilmiş ve ev ortamına da yayılmışsa evin detaylıca temizlenmesi gerekir.

Yastık kılıfları, çarşaflar, koltuk kılıfları ve kişisel eşyalar dezenfekte edilmelidir. Kirli kıyafetler çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkanmalı, ılık bir banyo yapılmalıdır.

Bitin ısırdığı bölge kaşınıyor ve şişiyorsa kolonya ya da dezenfektan gibi antiseptik özelliği olan sıvılarla ısırılan bölge temizlenebilir. Isırılan bölgenin bol sabunlu suyla birkaç dakika yıkanması da kaşıntıyı giderecektir.