Anasayfa » Güvercin » Güvercin Çiftleştikten, Yuva Yaptıktan Kaç Gün Sonra Yumurtlar? Hamileliği Ne Kadar Sürer?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Çiftleştikten, Yuva Yaptıktan Kaç Gün Sonra Yumurtlar? Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Güvercinin çiftleşmesi ve yumurtlama süreci, güvercin beslemek isteyenler için oldukça ilgi çekici bir konudur. Güvercin beslemeye karar veren birinin güvercin çiftleşmesi ve yumurtlama süreci hakkında tüm detayları öğrenip buna göre hareket etmesi gerekir.

Güvercin Çiftleştikten Kaç Gün Sonra Yumurtlar?

Güvercin çiftleştikten sonra yumurtlama süresi 3 ila 5 gün arasında değişebilir. Ancak bazı durumlarda bu süre bir haftaya kadar çıkabilir.

Güvercin çiftleşmesi sonrası beklenen sürenin dolmasına hatta geçmesine rağmen yumurtlama olmuyorsa bu durum araştırılmalı ve altında yatan neden bulunmalıdır.

Güvercinlerin Hamilelik Süresi Hangi Etkenlere Bağlıdır?

Güvercinin hamilelik süresi birçok etkene bağlı olarak rahat ya da sancılı geçebilir. İlk çiftleşmenin ardından yaklaşık 5 gün içinde yumurta bırakması beklenen güvercinler 2 ila 3 hafta boyunca kuluçkaya yatarlar. Bu süreçte güvercinin bakımı ve beslenmesi ihmal edilmemelidir.

Dişi güvercinin kuluçkaya yattıktan sonra korkutulması bulunduğu yerden kaçarak uzaklaşmasına neden olabilir. Bu durum yumurtalar için oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle dişi güvercinin bulunduğu ortamda rahat ve güvenli olduğundan emin olunmalıdır.

Dişi Güvercin 2. Yumurtayı Ne Zaman Yumurtlar?

Dişi güvercinin ikinci yumurtayı yumurtlama süresi ilk yumurtlamayla hemen hemen aynıdır. Güvercinler tek seferde 2 kez yumurtlarlar. Elbette bu durumun istisnaları da vardır. Bazen tek seferde 3 kez yumurtladıkları da gözlemlenebilir.

Dişi Güvercin Yuva Yaptıktan Kaç Gün Sonra Yumurtlar?

Yuva yapan dişi güvercinlerin yumurtlama süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak çiftleştikten ve kuluçkaya yattıktan sonra yumurtlaması beklenen dişi güvercin için belirlenen ortalama sürenin 25 gün ila 1 ay arasında olduğu söylenebilir.

Güvercin çiftleşmesi sonrasında yumurtalar kısa sürede ortaya çıkar. Yumurtaların çatlaması için 18 ila 20 günlük bir zaman dilimi gereklidir. Bu süre içinde yavruları için hazırlık yapan dişi güvercinler yavrularını beslemek için kursaklarında süt de biriktirirler.

Güvercin yumurtaları çatladıktan sonra bazı yavrular sağlıklı olurken bazıları kısa sürede hayatını kaybedebilir. Yeni doğan yavru güvercinlerde ölüm oranı ne yazık ki fazladır.