Anasayfa » Güvercin » Güvercin Folluğu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Ölçüleri Ne Olmalı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Folluğu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Ölçüleri Ne Olmalı?

Folluk, çeşitli kuşlar için özel olarak hazırlanan bir ürün olarak tanımlanabilir. Güvercin folluğu güvercin besleyenlerin sık kullandıkları bir üründür.

Güvercin Folluğu Nedir?

Güvercin folluğunun anlamı kanatlı tüm kuş türlerinin rahat edebilmesi ve yumurtlaması için hazırlanan bir çeşit kutudur. Kare şeklinde hazırlanan ve kullanımı kolay olan güvercin folluğunun fiyatı da azdır.

Bununla birlikte, güvercin folluğunun birçok çeşidi bulunur. Güvercin folluğunu hazır olarak almak istemeyenler ev yapımı güvercin folluğu da kullanabilirler.

Güvercin Folluğu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Ölçüleri Ne Olmalı?
Güvercin Folluğu Fotoğrafı
Güvercin Folluğu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Ölçüleri Ne Olmalı?
Kullanımda Olan Güvercin Folluğu Fotoğrafı
Güvercin Folluğu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Ölçüleri Ne Olmalı?
Tahta, Çoklu Güvercin Folluğu Fotoğrafı

Güvercin Folluğu Çeşitleri Nelerdir?

Güvercin folluklarının çeşitleri ve fiyatları şöyle sıralanabilir;

  • Vixpet plastik folluk, en çok tercih edilen çeşitlerin başında gelir. Bu folluklar folluk otu ve folluk keçesi ile birlikte kullanılır. Ücreti 15 ila 25 tl arasında değişebilir.
  • Çift sürgülü folluk, ücreti 60 ila 75 tl arasında değişen bir folluk çeşididir.

Güvercin folluğu hazırlanırken ve folluk çeşidi seçilirken folluk ölçülerine dikkat edilmelidir.

Güvercin Folluğu Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Kuş türlerine ve güvercin çeşitlerine göre güvercin folluk ölçüleri şöyle sıralanabilir;

  • Tavuk folluklarının 35 ila 40 santim arasında bir yüksekliğe, 40 santim derinliğe ve 30 santim genişliğe sahip olması gerekir.
  • Toplu halde yaşayan güvercin folluklarının 70 santim genişliğe, 40 santim ene ve 40 santim derinliğe sahip olması gerekir.

Güvercin Folluğu Ölçüleri Ne Gibi Kriterlere Göre Değişir?

Güvercin folluk ölçülerini etkileyen unsurlar güvercinlerin türü ve boyutlardadır. Her güvercin aynı boyutta olmadığı için folluk hazırlanırken güvercinin ölçüleri de alınmalıdır.

Buna ek olarak yumurtlama zamanı gelen ve kendine güvenli bir yer arayan dişi güvercinlerin daha rahat olması için folluğun biraz daha geniş olarak hazırlanması gerekebilir. Bu nedenle güvercinlerde hamileliğin de folluk ölçülerini etkilediğini söylenebilir.

Güvercin Folluğu Nasıl Yapılır?

Güvercin folluğunun yapılışı oldukça kolaydır. Kereste, çam ve çeşitli aletler kullanılarak yapılan güvercin folluğu, az malzemeyle kısa sürede hazırlanabilir. Geçici bir güvercin folluğu hazırlamak isteyenler karton, makas ve koli bandı kullanarak da evlerinde hazırladıkları ortalama bir güvercin folluğu elde edebilirler<