Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kafesi (Kümesi) Nasıl Olmalı? +Ebatlar, Malzeme, Temizlik
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kafesi (Kümesi) Nasıl Olmalı? +Ebatlar, Malzeme, Temizlik

Güvercin kümesleri ve kafesleri hem güvercinler için hem de güvercin besleyenler için kullanışlı olmalıdır. Bu nedenle güvercin kafesi alınırken ya da yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı bulunur.

Güvercinler İçin Uygun Kafes Nasıl Olmalıdır?

Güvercinler için uygun kafes onları ürkütecek ve sağlığını tehdit etmeyecek bir kafestir. Her ne kadar hazır satılan güvercin kafesleri popüler olsa da sağlıklı ve kullanışlı bir güvercin kafesi hazırlamak da mümkündür. Bunun için kolayca temin edilen bazı malzemeler gereklidir.

Güvercin Kafesi Ebatları Nasıl Olmalıdır? Nelere Göre Değişir?

Güvercin kafesi ebatları beslenen güvercinlerin boyutlarına ve sayısına bağlı olarak değişir. Bir diğer önemli unsur ise kafesin nereye konulacağıdır. Kafesin koyulacağı alanın geniş veya dar olmasına bağlı olarak güvercin kafesinin ebatları belirlenebilir.

Alana koyulacak az sayıda güvercin için kullanılacak olan güvercin kafesinin orta ya da küçük boyda olması yeterlidir. Ancak çok sayıda güvercin için geniş bir alanda kullanılacak ulan kafeslerin ebatlarının büyük olması gerekir.

Tek Bir Güvercin İçin Gerekli Olan Alan Ne Kadardır?

Tek bir güvercin için gerekli olan alan fazla büyük olmasa da güvercin kafeslerin mutlaka belli bir standartta tasarlanması gerekir. Kafeste kalacak olan tek bir güvercin olsa dahi kafesin fazla basık ve fazla küçük tasarlanması yanlıştır.

Standart bir güvercin kafesinin en az 60 cm eninde, 60 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğinde olması gerekir.

Güvercin Kafesi Hangi Malzemelerden Yapılır?

Güvercin kafesinde kullanılan malzemeler kafesin ana malzemesinin hangisi olacağına göre değişir. Ancak genel itibariyle ele alındığında gerekli olan temel malzemeler çivi, matkap ve matkap ucu, yapıştırıcı, vida, eldiven, testere, makas, bant, kalem, terazi ve çita gibi malzemelerdir.

Güvercin kafesi yapılırken kafesin sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Zira acemi bir kişi tarafından yapılan kafes darbeye karşı dayanıklı olmayabilir.

Güvercin Kafesi İçin En Sağlıklı Malzemeler Hangileridir?

Güvercin kafesi için en sağlıklı malzeme ahşaptır. Daha detaylı bir kafes yapımında ana malzeme olarak çimento da kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta kafesi yapacak kişinin tecrübeli olup olmadığıdır.

Şayet kafesi yapacak olan kişi tecrübeli ise çimento gibi malzemeleri nasıl ve ne kadar miktarda kullanması gerektiğini bilir. Ancak ilk defa güvercin kafesi yapacak olanların daha basit malzemelerle sağlam bir kafes yapmak için uğraşmaları tavsiye edilir.

Güvercin Kafesinin Daha Kolay Temizlenmesi İçin Nasıl Ayarlanmalıdır, Neler Yapılabilir?

Güvercin kafesinin kolay temizlenmesi için ebat olarak küçük ve basık olmaması gereklidir. Kafeste en çok dikkat edilmesi gereken nokta kolayca açılıp kapanabilmesi ve erişilebilmesidir.

Kafes temizlenirken temizleyen kişinin çok fazla eğilmesine ve dar alanlara erişmeye çalışmasına gerek olmamalıdır. Kafesin ebat olarak büyük ve geniş olması hem güvercinler için hem de kafes temizliği için gereklidir.

Güvercin Kafesi İçerisinde Olması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Güvercin kafesinin içinde olması gereken eşyalar şöyle sıralanabilir;

  • Güvercinlerin yem yemesi ve su içmesi için içecek ve yiyecek kapları
  • Saman
  • Çalı

Genel itibariyle bakıldığında güvercin kafesinin içinde güvercinlerin işine yarayacak malzemeler dışında herhangi bir malzemenin bulunmasına gerek yoktur. Güvercinler hareket eden ve gürültü yapan nesnelerden korktukları için fazla ya da gereksiz nesnenin güvercin kafesi içinde bulunmaması tavsiye edilir.

Güvercin Kafesi Izgarası Nasıl Olmalıdır?

Güvercin kafesi ızgarası mat ve koyu renkli olmalı, sağlam şekilde kümese monte edilmelidir. Izgaranın kaliteli plastik kullanılarak hazırlanması önemlidir. Aynı zamanda kafese uyum sağlaması da gerekir. Parlak renkler güvercinleri korkuttuğu için kafesin parlak olmamasına dikkat edilmelidir.

Güvercin Kafesi Nereye Kurulmalıdır?

Güvercin kafesinin kurulması gereken yer yeteri kadar güneş ışığı ve rüzgâr alan bir yerdir. Güneş ışığı almayan ve rüzgârın fazla çarptığı yerlere güvercin kafesi koymak sakıncalıdır. Kafesin düzenli olarak temizlenmesi ve ışık görmesi oldukça mühimdir.