Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kümesi Nasıl Olur-Olmalıdır? + Malzeme, Temizlik, Nasıl Yapılır?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kümesi Nasıl Olur-Olmalıdır? + Malzeme, Temizlik, Nasıl Yapılır?

Güvercin kümesinin sahip olması gereken özellikler arasında doğru ölçü, temiz bir ortam ve güneş alan bir konum sayılabilir. Güvercinleri hobi olarak ya da ticari amaçla yetiştirmeniz fark etmeksizin her zaman onlar için sağlıklı bir ortam sunmaya dikkat etmelisiniz.

Güvercin kümesinin sahip olması gereken özelliklere dikkat ettiğiniz takdirde bu sevimli canlıları uzun yıllar sorunsuz şekilde büyütebilirsiniz. Ortam koşullarının hayvan sayısına uygun olması gerekir. Aynı zamanda türlere özel gereksinimler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Güvercin Kümesi Genel Olarak Nasıl Olmalıdır?

Güvercin kümesinde genişlik önemli bir detaydır. Özgürlüğüne düşkün olan bu hayvanları çok dar alanlara hapsetmemeniz gerekir. Yeterince geniş ortamlarda güvercinlerin yavru verimi ve uçuş performansı artar. En az iki güvercin için asgari ölçüler, 40x70x40 şeklinde olmalıdır. Yani derinlik 40, genişlik 40’a 70 olmalıdır.

Güvercin Kümesi Nasıl Yapılır?

Güvercin kümesi yapmak için üç farklı seçenekten bahsedilebilir. Bunlar teras, tavan arası ve bahçe kümesleridir. Hangi tür kafes kullanırsanız kullanın güneş alan bir yere kurulumu yapmalısınız. Güneydoğu ve doğu yönüne kafeslerinizi kurarak güneşten maksimum faydayı elde edebilirsiniz. Özellikle teras ve bahçe kafeslerinde yerden yükseklik önemlidir. Yerden yüksek olan kafeslerde hava dolaşımı verimli bir şekilde gerçekleşir ve kafes temiz kalır.

Güvercin Kümesi İçerisinde Hangi Eşyalar Bulunmalıdır? İçi Nasıl Olmalıdır?

Güvercin kümesi içerisinde bulunması gereken eşyalar; suluk, yem kapları, yuvalar şeklinde sıralanabilir. Bunun yanı sıra dışkıların birikmesini engellemek için taban malzemesi kullanılmalıdır.

Taban malzemesi olarak talaş ya da ızgara kullanılabilir. Damızlık kümeslerinizde folluk sayısı önemlidir. Uçum kafeslerinde ise tünek kullanılmalıdır.

Güvercin Kümesi Hangi Malzemelerden Yapılır?

Güvercin kümesini uygun ölçülerde ahşap kullanarak inşa edebilirsiniz. Her mevsime uygun bir kafes için kalın ahşap malzeme kullanmanız gerekir. Gerekli durumlarda ısıtıcı kullanarak kafesi uygun sıcaklığa getirebilirsiniz.

Kafes içerisinde yer alan follukları meyve kasalarından, dikdörtgen ahşap kutulardan yapabilirsiniz. Tabanda ise ızgara kullanarak temiz bir ortam oluşturabilirsiniz.

Güvercin Kümesi Temizliği Genel Olarak Nasıl Yapılmalıdır?

Güvercin kümesi temizliğinin genel olarak yapılması gerekir. Temizlik haftalık yapılarak dışkı ve mikropların birikmesi engellenmelidir. Temizlik aşamaları şu şekilde olabilir:

  • İlk önce hayvanlar kafesten çıkarılmalıdır.
  • Ardından yemlik, suluk gibi eşyalar çıkarılmalıdır.
  • Dezenfektan bütün kümese uygulanmalıdır.
  • Zemin topraksa toprak temizlenmelidir.
  • Toz oluşmaması için basınçlı su kullanılmalıdır.
  • Yapışan, kuruyan dışkılar tam olarak kazınmalıdır.
  • Zemin temizliği kapsamlı şekilde yapılmalıdır.
  • Hastalık gibi durumlarda ya da belirli aralıklarla kireç uygulanabilir.
  • Kireç nemli olmalıdır. Tozlu olması halinde hayvanlara zarar verebilir.
  • Temizlik sırasında maske, eldiven gibi koruyucu malzemeler mutlaka kullanılmalıdır.

Güvercin kümesinin sahip olması gereken özelliklere ve temizliğe dikkat etmek hem kendi sağlığınız hem de hayvanların sağlığı için son derece önemlidir.