Anasayfa » Güvercin » Güvercin Gübresi Meyve, Bahçe, Süs Ağaçlarına Verilir Mi? Ne Kadar, Nasıl Verilir? +Fayda, Zarar
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Gübresi Meyve, Bahçe, Süs Ağaçlarına Verilir Mi? Ne Kadar, Nasıl Verilir? +Fayda, Zarar

Güvercinlerin gübresi birçok insan tarafından bahçelerde kullanılır. Ancak bu gübrenin süs ağaçlarında ve bahçelerde kullanıp kullanılmadığı tartışma konusudur. Çeşitli tartışmalara neden olan güvercin gübresi faydaları ve zararları dolayısıyla tarımla ilgilenenler tarafından sık sık araştırılır.

Güvercin Gübresi Meyve, Bahçe, Süs Ağaçlarına Verilir Mi? Ne Kadar, Nasıl Verilir? +Fayda, Zarar
Güvercin Gübresi Fotoğrafı

Güvercin Gübresi Meyve, Bahçe, Süs Ağaçlarına Verilir Mi?

Güvercin gübresinin kullanıldığı yerler bahçeler ve ağaçlardır. Çiçeklere iyi geldiği ve çeşitli bitki türlerinde verimi arttırdığı için sık sık kullanıldığı söylenebilir.

Güvercin Gübresi Hangi Ağaçlara Verilir?

Güvercin gübresinin kullanıldığı ağaçlar meyve veren ağaçların hemen hemen hepsidir. Bu konuda çeşitli görüşler olsa da güvercin gübresinin kullanıldığı ağaçların verdiği meyvelerde herhangi bir olumsuzluk görülmemiştir.

Bu konudaki tek istisna güvercin gübresinin uygun olmadığı ağaçlardır. Ancak meyve veren ağaçların birçoğu için güvercin gübresi zararsızdır. Birçok insan olumsuzluğun aksine ağaçlardaki meyvelerin daha verimli olduğunu da iddia eder.

Güvercin Gübresi Ağaçlara Nasıl Verilir?

Güvercin gübresi ağaçlara verilirken bahçe süzgeci kullanılmalıdır. 10 ila 15 litrelik bahçe süzgeci yeterlidir. Güvercin gübresi verilirken yapraklara ve sebzelere temas etmemesi gerekir.

İşlemi yapacak kişinin eldiven kullanıp gerekli hijyen tedbirlerini alması da önemlidir. Bir anda ve hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş verilen gübre belirli aralıklarla tekrar verilebilir. Düzenli olarak yapılan bu işlem kısa sürede etkisini gösterir.

Güvercin Gübresi Ağaçlara Ne Kadar Verilir?

Güvercin gübresinin ağaçlara verildiği miktar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Gübrenin hangi ağaca verileceği de önemli bir unsurdur.

Ancak gübrenin ağaca göre verilecek miktarı ayarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gereğinden fazla gübrenin verilmemesidir. Bu durumda işlemin faydası beklenirken zararı görülebilir.

Güvercin Gübresi Ağaçlara Ne Zaman Verilir?

Güvercin gübresinin ağaçlara verildiği zaman ağaçların gelişim sürecinde olduğu zamandır. Yaklaşık 20 gün arayla verilmesi önerilen güvercin gübresi, ekildikten sonra gelişim sürecinde olan ağaca belirli aralıklarla verilebilir.

Etkisinin ortaya çıkması için ağacın düzenli olarak kontrol edilmesi ve gübrenin verileceği zaman aralıklarının takip edilmesi mühimdir.

Güvercin Gübresinin Ağaçlara Faydaları Nelerdir?

Güvercin gübresinin ağaçlara faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Meyve veren ağaçlardaki meyvelerin verimliliğini arttırır.
  • Ağaçlardaki meyvelerin daha kısa sürede olgunlaşmasını ve toplanmasını sağlar.
  • Ağaçlardaki bitkilerin bağışıklığını artırarak daha güçlü hale gelmesine yardımcı olur.
  • Bitkilerin çok daha sağlıklı şekilde gelişmesini sağlar.
  • Ağaçlarda bulunan bitkilerin ve meyvelerin bitlenerek böceklenmesine engel olur.

Güvercin gübresinin ağaçlardaki etkisine ek olarak salatalık, kabak, biber, patlıcan, havuç, lahana, marul, pırasa, ıspanak, fasulye, kavun, karpuz, çilek, turp, pancar, ayçiçeği, çilek, patates, mısır gibi meyve ve sebze çeşitlerinin çok kısa sürede olgunlaşarak sağlıklı şekilde yetişmesini sağlar.

İnsan ve hayvan sağlığına etkisi olan birçok meyve – sebze çeşidi için önemli ve faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

Güvercin Gübresinin Ağaçlara Olası Zararları Nelerdir?

Güvercin gübresinin ağaçlara zararı olmasa da gerekli kadar verilmesi gerekir. Aksi takdirde fazla kaçan güvercin gübresi hem ağaçlar hem de bitkiler için zararlı hale gelebilir. Güvercin gübresi aşırıya kaçtığı zaman bitki köklerinin yanarak ölmesine neden olur.