Anasayfa » Güvercin » Güvercin Gübresi Nereye Satılır, Kim Alır? Kg Ve Ton Fiyatları Ne Kadardır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Gübresi Nereye Satılır, Kim Alır? Kg Ve Ton Fiyatları Ne Kadardır?

Güvercin gübresi güvercin tarafından elde edilen fosfor değeri en yüksek gübre çeşitlerinden biridir. Güvercin gübresi satışı genellikle güvercin yetiştiricileri tarafından sıkça yapılır. Gübreler meyve, sebze ve ağaç yetiştiricilerine kolaylıkla satılabilir.

Güvercin gübresi birçok gübreye kıyasla çok daha yüksek mineral değerlerine sahiptir. Bu anlamda çiftçiler tarafından tercih sebebi olur. Güvercin gübresi önceden yalnızca tarım arazilerinde kullanılırken günümüzde evdeki süs bitkilerinde de tercih edilmeye başlanmıştır.

Güvercin Gübresi Nereye Satılır, Kim Alır?

Güvercin gübresi satışı genellikle direkt olarak çiftçilere veya gübre toplayan toptancılara yapılır. Güvercin gübresinin satışı için, gübrenin gerekli mineral değerlerine sahip olması gerekir.

Gübrede verimli mineral değeri, gübrenin elde edildiği güvercinin iyi bakılmasıyla elde edilir. Güvercin ne kadar sağlıklıysa gübresi de o kadar kaliteli olur.

Kaliteli güvercin gübresi çiftçiler için tercih sebebidir. Bu nedenle güvercinin beslenme düzenine dikkat edilmesi, vitamin ve mineral değeri yüksek yem ve tahıllarla beslenmesi, tıbbi kontrollerinin belli aralıklarla yaptırılması güvercin gübresi verimi açısından çok önemlidir.

Güvercin Gübresi Hangi İllerde Satılır?

Güvercin gübresi satılan yerler belli illerle sınırlı değildir. Ülkemizde birçok güvercin yetiştiricisi, bulunduğu illerdeki çiftçilere ve yemcilere/toptancılara güvercin gübresi satışını gerçekleştirebilir.

Fakat istatistiki açıdan, daha çok tarım yapılan illerde güvercin gübresi satışı daha çok gerçekleşir.

Güvercin Gübresi Kg Ve Ton Fiyatları Ne Kadardır?

Güvercin gübresi fiyatı kilogram ve ton bazında değişiklik gösterir. Ayrıca fiyatlar, satıcıya göre ve gübre elde edilen güvercinin nitelikleri bakımından da değişebilir.

Genel olarak güvercin gübresi fiyatları kilogram bazında 80 TL ile 150 TL arasında değişkenlik gösterir. Bir güvercinden aylık olarak 3 kilograma kadar gübre çıkabilir.

Organik Güvercin Gübresi Kg Ve Ton Fiyatları Ne Kadardır?

Organik güvercin gübrelerinde fiyat daha yüksektir. Bu gübreler, güvercin yetiştiricileri tarafından elde edilir ve son derece sağlıklı güvercinlerden sağlanır. Organik güvercin gübrelerinin içinde başka hiçbir katkı olmaz. Organik güvercin gübresi fiyatı 100 TL ile 180 TL arasında farklılık gösterir.