Anasayfa » Güvercin » Güvercin Günde Kaç Kere, Kaç Saat, Hangi Saatlerde Uçurulur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Günde Kaç Kere, Kaç Saat, Hangi Saatlerde Uçurulur?

Güvercin uçurmak tek yönlü bir kavram değildir. Çünkü farklı güvercin türlerine göre alternatif saatler ve düzenler ortaya çıkabilir. Bu nedenle güvercin günde kaç saat uçurulur sorusundan önce daha kapsamlı diğer sorulara yönelmek avantaj sağlar.

Örneğin; söz konusu güvercin ırkının davranışsal ve fiziksel özellikleri, uçuş mesafeleri ve alanları da bu konuya dahil edilmelidir.

Güvercin Günde Kaç Kere Uçurulur?

Güvercin uçuş hızı da yine etkene alınması gereken maddelerdendir. Çünkü uçuş hızı, alanı gibi ek durumlar; güvercinin yorulma oranlarında ve dinlenme ihtiyaçlarında etkilidirler.

Fakat güvercin günde kaç saat uçurulur sorusu gibi temel bir konu üzerinden bu durumu açıklamak mümkün değildir.

Çünkü her güvercin kendi ırkı ve özelliği doğrultusunda dinlenme ihtiyacı güder. Bu noktada üreticilerin veya besleyen kişinin özenli olması, uçuş sıklıklarını çoğaltmak yerine güvercin sağlığını öne almaları çok önemlidir.

Güvercin Günde Kaç Saat Uçurulur?

Güvercinlerde uçuş performansı yukarıda da ayrıca belirttiğimiz gibi ırk ve tür çeşitliliği akabinde ayrıca değerlendirilir. Fakat normal standartlar göz önüne alındığında; sorunun ortalama cevabı, günde 3 – 5 saat arasındadır.

Fakat uçurulacak olan güvercinlerin, ilk tüylenmelerinden en az 10 – 15 gün sonra uçurulmaları gerekir.

Yavru bir güvercinin tüylenmesinin bitmesi ise doğumdan sonraki 3. haftada tamamlanır. Dolayısıyla ilk uçuş için mutlaka en az 1 ay beklenmelidir.

Güvercin Günde Hangi Saatlerde Uçurulur?

Güvercinlerin uçuş saatleri özelinde özellikle sabah saatleri önerilir. Çünkü bazı güvercin türlerinde gece görüşü çok sınırlıdır ve diğer yırtıcı kuşlara av olmaları söz konusu olabilir.

Fakat bu soru için kesin bir tanımlama yapmak da yersiz olur çünkü her ırk, kendi özelliği doğrultusunda şekillenir.

Kısaca güvercin günde kaç saat uçurulur ya da kaç kere uçurulur gibi sorular da dahil olmak üzere; kişilerin ilk odakları güvercinlerin özellikleri olmalıdır.