Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kafeste, Kutuda Beslenir Mi? +Olası Sakıncaları
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kafeste, Kutuda Beslenir Mi? +Olası Sakıncaları

Güvercinlerin bakımı için diğer kuş türlerinde olduğu gibi yaşamsal ihtiyaçları göz önüne alınarak ideal barınma ortamının sağlanması gerekir.

Ayrıca yırtıcı hayvanlara karşı savunma mekanizması düşük olan bu kuş türü için güvercin bakımı noktasında, kendilerini koruyabilmeleri adına güvenli bir barınma ortamının sağlanması da şarttır.

Güvercinler Kafeste Beslenir Mi?

Güvercin kafesi güvercinlerin bakımları ve yaşama koşullarının dikkatle araştırılıp; şartlarına uygun bir barınma ortamı sağlanması ile sağlıklı ve verimli güvercin yetiştiriciliğinin en önemli hususudur. Bu şartların sağlanması ile güvercinler 20 yıl kadar yaşayabilirler.

Güvercin için barınaklar düşünüldüğünde; akla, kişinin maddi olanakları elverdiğince çeşitli ebat ve şekillerde kafes, kümes ve yuvalar gelir.

Güvercinlere kurulacak barınaklar ideal şartlar sağlanarak evin bir bölümü, bahçesi, tavan arası, dam veya terası gibi herhangi bir uygun ortamda kurulabilir.

Geniş ve kendilerine özel bir alanda yaşamak isteyen güvercinler için en ideal ortam teraslı ve bahçeli bir evdir.

Güvercinlerin Kafeste Beslenmesinin Olası Sakıncaları Nelerdir?

Güvercinlerin kafeste beslenmesi konusunda; buradaki koşullar, güvercinin yaşam koşullarına uygun şekilde bütünleştirilmelidir. Beslenilen güvercin sayısı 1 ya da 2 adet ise ve ortam koşulları güvercine uygun oluşturulmuşsa, büyük bir kafes veya kutu da kullanılabilir.

Fakat kafeste ve kutuda beslenilen hayvanlar için güvercin bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken asıl husus, doğrudan güneş ışığından korunmalarıdır.

Güvercinler Kutuda Beslenir Mi?

Güvercin kutusu olarak bilinen pek çok ürün aslında kafes veya taşıma kutusudur. Daimî olarak kullanılmaları mümkün değildir.

Ayrıca güvercinler, yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini savunabilen hayvanlar olmadıkları için eğer evde kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar varsa kutunun hayvanlardan uzak bir yerde konumlandırılması güvercinin güvenliği açısından önem arz eder.

Güvercinlerin Kutuda Beslenmesinin Olası Sakıncaları Nelerdir?

Güvercinlerin kutuda beslenmesi açısından kullanılacak kutu boyutu, en az 60 santimetre genişliğinde ve yine 60 santimetre uzunluğunda olmalıdır.

Kutunun bakımının ve temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Çünkü güvercinler ıslak veya nemli ortamlardan hoşlanmadıkları için kutunun zemininin kuru kalması önemlidir.

Kutunun ışık, nem, havalandırma ve sıcaklık koşulları güvercine uygun olmadığı takdirde verim ve güvercin bakımı noktalarında düşüş görülebilir. Hatta çeşitli hastalıklar ve ölüm de bu sakıncalara dahildir.