Anasayfa » Güvercin » Yavru Güvercin Ne Yer, Nasıl Beslenir? Mama Nasıl Hazırlanır? +Bakım, Doğdukları İlk Gün
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru Güvercin Ne Yer, Nasıl Beslenir? Mama Nasıl Hazırlanır? +Bakım, Doğdukları İlk Gün

Yavru güvercinin ne ile ve nasıl besleneceği, yavru güvercinin kaç günlük olduğuna göre değişkenlik gösterir.

Yavru güvercinin, özellikle doğduktan sonraki 2 ya da 3 hafta boyunca yeterli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Bu şekilde bir beslenme, onun gelişimi için büyük önem arz eder. Bu sebeple yavru güvercin bakımının büyük titizlikle yapılması gerekir.

Yavru güvercinlerin anne ve baba güvercinlerin kursaklarından salgılanan süt ile beslenmesi gerekir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda protein bakımından zengin bir sıvı mamanın alınması ya da hazırlanması suretiyle yavru güvercinin beslenmesi gerekir.

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir, Ne Yer?

Yavru güvercinin beslenmesi, ilk birkaç hafta anne ve baba güvercinin desteği ile söz konusu olur. Güvercinler, yavrularını kursaklarından salgılanan süt ile besler.

Anne ve baba güvercinin, yavrusunu beslediği bu süre zarfında yavru güvercinlere vitamin ve mineral takviyesi de verilebilir. Bu sayede yavru güvercinlerin gelişimlerinin daha hızlı ve daha sağlıklı olması sağlanır.

Aynı zamanda yavru güvercinin beslenmesinin daha iyi ve sağlıklı olması, anne ve babasının sağlıklı, kaliteli yemlerle zamanında beslenmesi ile de doğru orantılıdır.

Yumurtadan Çıkan Yeni Doğmuş Yavru Güvercin, İlk Doğduğunda ve Sonraki Birkaç Günde Nasıl Beslenir, Ne Yer?

Yeni doğmuş yavru güvercinin beslenmesi, doğduktan sonra birkaç gün boyunca kuş sütü ile sağlanır.

1 Haftalık Güvercin Yavrusu Nasıl Beslenir?

1 haftalık yavru güvercinin beslenmesi, satın alınan ya da evde yapılan sıvı mama ile ve şırınga yardımıyla mümkün olur. Söz konusu besleme, yavru güvercine günde 2 ya da 3 kez uygulanmalıdır.

1 Aylık Yavru Güvercin Nasıl Beslenir, Ne Yer?

1 aylık yavru güvercinin beslenmesi, satın alınan ya da evde hazırlanan mamanın daha büyük bir şırınga ile verilmesi şeklinde söz konusu olur.

Yavru Güvercin Günde Kaç Kere (Kaç Saatte Bir) Beslenir?

Yavru güvercinin beslenmesi günde 2 ya da 3 kere yapılmalıdır. Bu durum, yavru güvercin 5 günlük olana kadar devam etmesi gereken bir durumdur. Yapılacak olan beslenme, sıvı mama ile yapılmalıdır. 5 gün geçtikten sonra ise daha büyük bir şırıngaya geçilerek yavru güvercinin beslenmesi sağlanmalıdır.

3 haftalık olan yavru güvercinin kafesine bir miktar yem ve su bırakılmalıdır. Bırakılan bu mama ile yavru güvercinin gagalamayı öğrenmesi sağlanır. 4 – 6 haftalık olan güvercinin, bu andan itibaren yetişkin bir güvercin gibi beslenmeye başlaması mümkündür.

Yabani Güvercin Yavrusu Ne Yer?

Yabani güvercin yavrusunun beslenmesi, yumurtadan çıkıp dünyaya geldikten sonraki birkaç haftalık süreçte anne ve baba güvercinin kursaklarından salgılanan sıvı ile mümkün olur. Anne ve baba güvercinin kursağından salgılanan bu sıvı, kursak ya da güvercin sütüdür.

Dişi (Anne) Güvercin Yavrusunu Nasıl Besler?

Anne güvercinin, yavrusunu beslemesi güvercin sütü, bir diğer deyişle kursak sütü ile gerçekleşir.

Anne güvercin, yavrusunu dünyaya getirdikten sonra hipofiz bezi çalışmaya başlar ve bu şekilde güvercin sütü üretir. Protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan bu süt ile birlikte anne güvercin, yavrusunu besler.

Evde Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Annesiz yavru güvercinin beslenmesi bakımından yem kullanılması mümkün olmayacağı için yavru güvercinin doğduktan sonraki 2 – 3 hafta boyunca mama ile beslenmesi gerekir. Yeni doğmuş olan yavru güvercinin özellikle 2 – 3 hafta boyunca beslenmesi önem arz eder.

Veteriner kliniklerinde ya da petshoplarda satılan hazır mamalar satın alınarak yavru güvercin beslenebileceği gibi mamanın evde hazırlanması da mümkündür.

Güvercin Maması Nasıl Hazırlanır?

Güvercin mamasının hazırlanması; galeta unu, mısır unu, bebek maması, soya fasulyesi unu ve ılık suyun karıştırılması ile oldukça kolaydır. Hazırlanan güvercin mamasının, yavru güvercine enjektör yardımı ile verilmesi gerekir. Yavru güvercin beslenirken gagasının yukarı baktığından emin olunmalıdır.

Yapılan karışım sonucunda elde edilen mamanın ilk 2 hafta boyunca kullanılması uygundur. 2 haftanın geçmesi halinde toz yem satın alınarak güvercinin beslenmesi sağlanabileceği gibi yine evde hazırlanması da mümkündür. Toz yemin hazırlanması; pirinç, mısır, arpa ve buğdayın toz haline getirilmesi ile söz konusu olur.