Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kanadı, Kuyruğu, Tüyü Ne Zaman Çıkar, Ne Kadar Sürede Uzar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kanadı, Kuyruğu, Tüyü Ne Zaman Çıkar, Ne Kadar Sürede Uzar?

Güvercin kanadı ve kuyruğu, güvercin için önemli olan uzuvların başında gelir. Güvercin beslemek isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de güvercin kanadı, güvercin tüyü ve güvercin kuyruğunun ne zaman çıktığıdır.

Güvercin Kanadı İlk Ne Zaman Çıkmaya Başlar? Ne Kadar Sürede Uzar?

Güvercin kanadının ilk çıktığı zaman güvercinin 35 ila 40. günüdür. 35 ila 40 günlük bir süreyi tamamlandıktan sonra güvercin kanadı tam olarak büyümüş olur.

Güvercin Kuyruğu İlk Ne Zaman Çıkmaya Başlar? Ne Kadar Sürede Uzar?

Güvercin kuyruğunun ilk çıktığı zaman 2 hafta ila 1 aylık zaman dilimidir. Elbette güvercin kuyruğunun ne zaman çıkacağı türüne ve durumuna göre değişebilir. Ancak genel itibariyle ele alındığında güvercin türlerinin ikinci haftayı doldurduktan sonra yavaş yavaş kuyruklarının belirgin hale geldiği söylenebilir.

Güvercin Tüyleri İlk Ne Zaman Çıkmaya Başlar? Ne Kadar Sürede Uzar?

Güvercin tüylerinin ilk çıktığı zaman güvercin yavrusunun 2 haftalık olduğu zamandır. Güvercinlerin doğduklarında da tüyleri olur. Ancak bu tüyler oldukça seyrektir. İkinci haftasını dolduran yavru güvercinler yavaş yavaş aktif hale gelmeye ve çevreyi tanımaya başlar.

Bu süreçte tüyleri de belirgin hale gelir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, yavruların yakından incelenmesi ve kontrol altında tutulması gerektiğidir. Yetişkin güvercinlerde görülen tüy dökme süreci doğal bir süreçtir ve çoğunlukla sorunsuz şekilde tamamlar.

Ancak yavru güvercinlerde beklenmeyen tüy dökülmesi gibi anormal olduğu düşünülen herhangi bir durum hemen değerlendirilmeli ve vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışılmalıdır.

Kanatları Kesilen Güvercinin Kanatları Tekrar Uzar Mı?

Kanadı kesilen güvercinin kanadının uzaması mümkündür. Güvercin kanadı kesildikten birkaç ay sonra tekrar uzayabilir.