Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kanadı Neden, Nasıl Bantlanır Ve Kesilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kanadı Neden, Nasıl Bantlanır Ve Kesilir?

Güvercin kanadının kesilmesi güvercin besleyenlerin gerçekleştirdikleri bir eylemdir. Güvercin kanadı çeşitli faktörlere bağlı olarak bantlanabilir ya da kesilebilir.

Güvercin Kanadı Neden Bantlanır?

Güvercin kanadının bantlanma nedeni güvercini kendisini besleyen kişiye alıştırmaktır. Kümese ilk kez gelen güvercinin bulunduğu ortama alışması için güvercin kanadı bantlanır.

Güvercin besleyenlerin tercih ettikleri bu yöntem oldukça yaygındır. Ancak bazı durumlarda güvercinin kanadını bantlamak yerine kesmek de bir seçenek olabilir. Elbette bu işlemlerin ne kadar sağlıklı ve doğru olduğu tartışılan bir konudur.

Birçok veteriner hekime göre güvercin kanadının kesilmesi ya da bantlanması zaruri olmadığı sürece tercih edilmemesi gereken eylemlerdir. Zira kendisini besleyen kişiye ve bulunduğu ortama alışması beklenen güvercin bu amaçla yapılan eylemler sonucunda farklı sorunlar yaşayabilir.

Güvercin Kanadı Nasıl Bantlanır?

Güvercin kanadını bantlamak için ilk yapılması gereken güvercinin kanatlarını ayırmaktır. Ayrılan kanatlardan yaklaşık 9 tel ince bir bantla yavaşça bantlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kanadın yanlış bir yerden bantlanmaması ve güvercine herhangi bir zarar verilmemesidir. Kullanılacak bant da oldukça önemlidir.

Yapışkanlığı fazla ve kalın bir yapısı olan koli bantlarının kullanılması önerilmez. İlk defa güvercin besleyen biri için bu işlem zahmetli olacağından daha önce güvercin besleyenlerden ya da aktif olarak güvercin besleyen herhangi birinden yardım alınabilir.

Güvercin Kanat Bantlama videosu

Güvercin Kanadı Neden Kesilir?

Güvercin kanadının kesilme nedeni güvercin kanadının bantlanma nedeniyle aynıdır. İlk defa güvercin besleyen kişiler güvercinlerin kendilerine ve bulundukları ortama daha kolay alışmaları için kanatlarını düzenli bir şekilde kesebilirler.

Ancak sanılanın aksine bu işlem kuşlara zarar veren bir işlemdir. Yapılan bazı araştırmalara göre kanadı kesilen kuşların bir kısmı stresten yemden kesilmiş ve beslenme bozuklukları gibi sorunlarla veteriner hekimlere getirilmiştir.

Kedilerde kuyruğun kesildikten sonra denge bozulması ve depresyon gibi bulguların ortaya çıkması, güvercin kanatlarında da geçerlidir. Hayvanların doğuştan sahip oldukları uzuvları onlar içim mühimdir.

Güvercin kanadı da herhangi bir güvercin için mühim olduğundan kesilmesi ya da bantlanması tavsiye edilmez.

Güvercin Kanat Kesme Videosu