Anasayfa » Güvercin » Güvercinler En Çok Ne Yemeyi ve Yapmayı Severler?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler En Çok Ne Yemeyi ve Yapmayı Severler?

Güvercinlerin sevdiği şeyler güvercin besleyenler tarafından oldukça merak edilir. Güvercinlerin yapmayı sevdiği şeyler ve güvercinlerin yemeyi sevdiği şeyler güvercin beslemek isteyenler tarafından sık sık araştırılır.

Güvercinlerin En Çok Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Güvercinlerin en çok sevdiği yiyecekler tahıllardır. Güvercin yemlerinde de sık sık kullanılan tahıllar güvercinler tarafından sevilerek tüketilir.

Pirinç ve bulgur başta olmak üzere bazı böcek türlerini ve sebzeleri de yemeyi severler. Sebzelerden karnabahar, lahana, ıspanak, havuç ve marul yemeyi severler. Bazı böcek türlerinin yanı sıra güvercinlerin solucan yemeyi sevdikleri de malumdur.

Genel itibariyle ele alındığında güvercinlerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için kaliteli güvercin mamalarıyla beslenmeleri en sağlıklı beslenme şeklidir. Ancak dönem dönem vitamin takviyeleri verilebilir, güvercinlerin sevdiği ve güvercinlere faydalı olan sebzeler ile bazı böcek türleri güvercinlere yedirilebilir.

Güvercinlerin yapmayı sevdiği şeyler ve yemeyi sevdiği şeyler güvercin besleyenler tarafından mutlaka bilinmelidir.

Güvercinlerin Yapmayı En Çok Sevdiği Şeyler Nelerdir?

Güvercinlerin yapmayı sevdiği şeyler şöyle sıralanabilir;

  • Güvercinler beslenmeyi oldukça severler. Bu nedenle sık sık yem, böcek ve sebze yemeyi sevdikleri söylenebilir.
  • Şüphesiz ki bütün kuş türleri için uçmanın çok ayrı bir zevki vardır. Güvercinler de havada kalma süreleri uzun olan kuş türlerinin başında gelir. Dolayısıyla dünyaya uçmak için gelen bu özel canlıların uzun saatler boyunca havada süzülmekten hoşlandıkları söylenebilir.
  • Güvercinlerin yapmayı sevdiği şeyler arasında kur yapmak da bulunur. Çiftleşme döneminde oldukça aktif hale gelen güvercinler en çok bu dönemde hareketli ve coşkudur. Bazı hayvanların aksine direkt çiftleşmek yerine çiftleşeceği güvercine kur yaparak süreci eğlenceli hale getirir.
  • Güvercinler açık ortamları severler. Bu nedenle güvercinlerin günlerce kümes ortamında kapalı tutulmasının sağlıklı olmadığı bilinir.