Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güvercinler hakkında sıkça sorulan sorular; genellikle güvercinlerin kaç türe sahip olduğu, güvercinin hangi özellikleri taşıdığı, Türkiye’deki ve dünyadaki güvercin türlerinin isimleri gibi pek çok başlık altında incelenebilir.

Barış Güvercini Anlamı Nedir? Neyin Simgesidir?

Ağzında zeytin dalı taşıyan beyaz güvercin, “barış güvercini” olarak da bilinir. Barış güvercininin anlamı, barış ve yeniden doğuştur.

Dünyada Yaklaşık Kaç Adet Güvercin Vardır?

Dünyada yaklaşık olarak 250 tür güvercin vardır. Genellikle toplu şekilde yaşam sürdüren güvercinler, kutup bölgesi dışında dünyanın hemen her yerinde yaşamlarına devam ederler. Dünyada bulunan güvercin türlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Kaya güvercini olarak bilinen Columba Livia
 • Gökçe güvercin olarak bilinen Columba Oenas
 • Victoria taçlı güvercin
 • Yeşil Afrika güvercini
 • Kısan yüzlü İngiliz Tumbler
 • Pembe boyunlu yeşil güvercin
 • Jakoben güvercini
 • Kıvırcık kanatlı gri güvercin
 • Eşsiz güvercin
 • Alman Modena güvercini
 • Alaca imparator güvercini
 • Tavus kuyruklu Hint güvercini
 • Nicobar güvercini
 • Kıvırcık kanatlı güvercin
 • Mavi taçlı güvercin
 • Buz güvercini
 • Brunner Pouter
 • Eski Hollanda Capuchine’i
 • Siyah şapkalı güvercin
 • Voorburg Shield Cropper
 • İngiliz posta güvercini

Eski Türkçede Güvercin Ne Demek?

Güvercin kelimesi, eski Türkçe’de “mavi, mavileşmek, göğermek” anlamlarına gelen “köger” sözcüğünden türemiştir. Güvercin kelimesi, Eski Türkçe’de “kögerçin”, “kögürçin” ya da “kögürçgün” kelimelerinden evrilerek günümüze gelmiştir.

Farsça Güvercin Ne Demek?

Güvercin kelimesinin Farsça’da karşılığı, “kabūtar” şeklindedir.

Güvercin Dövmesi Ne Anlama Gelir?

Güvercin dövmesi, çoğunlukla çiftlerin yaptırmayı tercih ettiği dövmeler arasında ilk sıralarda yer alır. Güvercin dövmesinin en çok bilinen anlamı, sevgidir. Sevginin yanı sıra güvercin dövmesinin aile, arkadaşlık, sadakat, şefkat, uyum, umut, canlanma anlamları da vardır ve çiftler arasındaki bağlılığı sembolize eder.

Eke Güvercin Ne Demek?

Eke güvercin; yaşını almış, kart, büyük, yaşça büyük olan güvercin anlamına gelir.

Güvercin Guruldaması Ne Anlama Gelir?

Güvercinin guruldaması, karşı cinse kur yapması anlamına gelir. Guruldayan ve tüylerini şişirerek kabaran güvercinler, birbirlerini etkilemek için çeşitli hareketler sergiler. Erkek güvercinin tüm çabaları sonucunda ondan etkilenen dişi güvercinin hareketlerinin yavaşlaması ve erkek güvercinin yanına gelmesine izin vermesi ile çiftleşme gerçekleşir.

Güvercin İngilizcesi Nedir?

Güvercin kelimesinin İngilizce’de karşılığı, “pigeon”dur.

Güvercin Kaç Derece Görür?

Güvercinlerin görüş mesafesi 340 derecedir. Güvercinler gece uçamamaktadır. Bunun sebebi; güvercinlerin, güneş kaynaklı olan ultraviyole ışınları sayesinde yönlerini bulabilmeleridir.

Güvercin Manevi Anlamı Nedir?

Güvercinler, aşkın ve barışın sembolü olan hayvanlardır.

Güvercin Nasıl Bir Hayvandır?

Güvercinler, güvercingiller ailesi ve kuşlar sınıfına ait bir kuş türüdür. Güvercinler, yön bulma konusunda uzmanlaşmış hayvanlardan biridir. Ortalama bir vücut ve gaga büyüklüğüne sahip olan güvercinler bakımından dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmek oldukça önemlidir.

Ekonomide Güvercin Olmak (Güvercin Politika) Ne Demek?

Ekonomide güvercin olmak, Merkez Bankalarının para politikalarını genişletmesi ve gevşetilmesi anlamına gelir. Güvercin politikasının uygulandığı süre boyunca aktif bir şekilde para basılır ve faizler yaklaşık olarak 0’a yakındır.

Güvercinin Ayağındaki Numara Ne Anlama Gelir?

Güvercinin ayağındaki numara, güvercinin adeta kimliği niteliğindedir. Güvercinlerin ayağına takılan halkalar sayesinde güvercin besleyen güvercin sahipleri, besledikleri kuşları diğerlerinden ayırt edebilir. Bu halkalarda güvercin besleyen kişinin adı, soyadı, telefon numarası gibi bilgiler yer alır.

Güvercinin Gagası Ne Renk Olur?

Güvercinlerin gagalarının rengi, kendi renklerinden tamamen bağımsızdır. Güvercinin ne renk olduğu fark etmeksizin tüm güvercinlerin gagalarının renkleri beyazdır.

Kürtçe Güvercin Ne Demek?

Güvercin kelimesi, Kürtçe’de “kevok” sözcüğü ile karşılık bulur.

Osmanlıca Güvercin Ne Demek?

Güvercin kelimesinin Osmanlıca’daki karşılığı güvercin sayısının tekil veya çoğul olmasına göre değişiklik gösterir. Osmanlıca’da tekil güvercin kelimesinin karşılığı, “kebuter” iken; çoğul anlama gelen güvercin kelimesinin karşılığı, “kebuteran” ya da “kebuterân” şeklindedir.

Tasavvufta Güvercin Ne Anlama Gelir?

Tasavvuf bakımından güvercin kelimesinin karşılığı; güvercinlerin, ermiş insanların ruhları olduğuna yöneliktir. Aynı zamanda bu inanışa göre güvercinler uyudukları sırasında ruhları, gezip dolaşmaktadır.

Öte yandan düşmanlardan korunmak için mağaraya saklanan Hz. Muhammed’i, mağara girişindeki örümcek ağlarının üzerine yuva yapmak suretiyle koruyan kuş türü olarak da kabul edilir. Tasavvuf inanışına göre güvercinler, saygısızlık etmemek adına Kabe’nin üzerinden de uçmamakta ve Kabe’nin üzerine konmamaktadır.

Türkiye’de Kaç Çeşit Güvercin Vardır?

Türkiye’de bulunan 6 çeşit güvercin türü vardır. Türkiye’de bulunun güvercin türleri; kaya güvercini, tahtalı güvercin, evcil güvercin, gökçe güvercin, üveyik ve kumru şeklindedir.