Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Isırır Mı? Neden Isırır? Nasıl Engellenir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Isırır Mı? Neden Isırır? Nasıl Engellenir?

Güvercin ısırması olarak tanımladığımız eylem, esasen gagalama olarak da nitelendirilebilecek bir savunma mekanizmasıdır.

Ancak güvercinlerde ısırma çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Dolayısıyla herhangi bir sıkıştırma ya da tehdit unsuru söz konusu değilse, güvercinler bu tip eylemlerde bulunmayacaklardır.

Güvercinler Isırır Mı?

Güvercin ısırır mı sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü gagalama doğal bir savunma mekanizmasıdır ve dolayısıyla bu konuda kesin konuşulamaz.

Ancak genel gözlemlere bakıldığında güvercinlerin diğer kuş türlerine kıyasla çok daha sakin ve evcil oldukları bilinir. Bu nedenle zorlama olmaksızın ısırma ya da gagalama gibi problemler yaşanmaz.

Güvercinlerin Isırma Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerin ısırma nedenleri yetiştikleri ortam dahilinde farklılık gösterebilir. Çünkü güvercinler, doğal ortama adapte olabilen yarı evcil kuşlardır. Güvercinlerde ısırma sebepleri arasında gösterilebilecek başlıca durumlar ise şunlardır:

  • Korku ya da tedirginlik hissetmeleri
  • Acı veya ağrı çekmeleri
  • Alışkın olmadıkları bir durumla karşılaşmaları
  • Herhangi bir tehdit algılamaları
  • Aç olmaları ve yemek istemeleri

Güvercin Isırması Nasıl Engellenir?

Güvercin ısırmasını engellemek mümkündür fakat bu durum vahşi güvercinler için geçerli değildir. Çünkü yolda, sokakta ya da başka bir yerde yaşayan güvercinler, tamamen kendi doğal ortamları dahilinde tepki verirler. Dolayısıyla yalnızca yavru güvercinleri ya da evde beslenen güvercinleri eğitmek mümkündür.

Özellikle ev ortamında yaşayan ya da insanlarla iletişim halinde olan güvercinlerde ısırmasının önüne geçmek adına bazı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Isıran güvercinler için güvenli sığınaklar ve yuvalar oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu yuvalar kendilerini güvende hissetmelerine ve dolayısıyla ısırma alışkanlıklarını gidermeye neden olabilir.