Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Kırmızı, Yeşil Mercimek, Nohut, Fasulye Yer Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Kırmızı, Yeşil Mercimek, Nohut, Fasulye Yer Mi?

Güvercinlerin yediği besin çeşitleri oldukça fazladır. Güvercin yemine ek olarak güvercinlerin fasulye yemesi birçok insan tarafından faydalı olup olmadığı merak edilen bir durumdur.

Güvercinler Kırmızı Mercimek Yer Mi?

Güvercinlerin kırmızı mercimek yemesi mümkündür ancak kırmızı mercimek güvercinler için ideal bir besin değildir. Zira insanlar tarafından yenmesi kolay olan kırmızı mercimeğin en ufak tanesi bile güvercinler için büyük sayılabilir.

Güvercinlerin mercimeği hazmedecek kadar büyük bir sindirim sistemi ve midesi yoktur. Güvercinler önlerine koyulan kırmızı mercimeği yiyebilir fakat bu durum oldukça risklidir. Güvercinlerin fasulye yemesi ya da mercimek yemesi boğazlarında takılmaya ve boğulmalarına neden olabilir.

Güvercinler Yeşil Mercimek Yer Mi?

Güvercinlerin yeşil mercimek yemesi mümkündür ancak önerilmez. Yeşil mercimek tıpkı kırmızı mercimekte olduğu gibi güvercinler tarafından sindirilmesi zor bir besindir. Bu nedenle güvercinlerin sağlığını tehdit edebilir.

Yeşil mercimeğin oldukça faydalı bir besin olduğu herkesçe bilinir. Ancak güvercinler yapıları gereği mideleri, gagaları ve boğazları küçük olan hayvanlardır. Dolayısıyla güvercin yemleri güvercine özel olarak üretilir ve güvercin yemi dışındaki birçok besin güvercinlerin yiyebileceği kıvama getirilerek güvercinlere verilir.

Güvercinler Nohut Yer Mi?

Güvercinlerin nohut yemesi mümkün olsa da tavsiye edilmez. Zira nohut güvercinler için ideal olan besinler grubuna girmez. Nohut besleyici bir besin olsa da güvercinler için pek de uygun değildir.

Güvercinler Fasulye Yer Mi?

Güvercinin fasulye yemesi tıpkı mercimek ve nohut yemesi gibi önerilmeyen durumlardan biridir. Güvercinlerin fasulye yemesi boğazlarının ve midelerinin küçük olması açısından sakıncalı olan bir durumdur. Güvercinlere fasulye, nohut ve mercimek yerine çeşitli tahılların karışımıyla elde edilen güvercin mamalarının yedirilmesi en mantıklı seçenektir.