Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Neden Kendi Yumurtasını Kırar, Yuvadan Atar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Neden Kendi Yumurtasını Kırar, Yuvadan Atar?

Güvercinlerin yumurtayı atması ve kırması oldukça sık görülen bir durumdur. Güvercinin yumurtayı yuvadan atması çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Güvercinler Neden Kendi Yumurtasını Kırar?

Güvercinlerin kendi yumurtasını kırması ne yazık ki sık görülen olumsuzlukların başında gelir. Bu durumun tek bir nedeni olabileceği gibi birden fazla nedeni de olabilir.

Ancak en sık görülen neden güvercinin yumurtanın boş olduğunu anlamasıdır. Güvercinler yumurtladıktan sonra yumurta çatlayana kadar kuluçkaya yatarlar. Hassas canlılar oldukları bilinen güvercinler kırılmak üzere olan yumurtanın başından kolay kolay ayrılmazlar.

Ancak yumurtanın çatlama vakti geldiğinde içgüdüsel olarak yumurtayı kontrol ederler. Yumurtanın boş olduğunu kolaylıkla anlayabilirler. Bu durumda güvercinin yumurtayı yuvadan atması kaçınılmazdır.

Güvercinler Neden Kendi Yumurtasını Yuvadan Atar?

Güvercinlerin kendi yumurtalarını yuvadan atması o yumurtanın boş olduğu anlamına gelir. Zamanı geldiği halde çatlamayan yumurtanın boş olma ihtimali yüksektir.

Bununla birlikte, henüz çatlamış yumurtaya insanların dokunması da dişi güvercinin yumurtayı yuvadan atmasına neden olabilir. Zira koku alma duyusu gelişmiş olan güvercinler yumurtayı kokladıktan sonra kokusunun değiştiğini kolaylıkla fark edebilirler.

Ne yazık ki yumurtaya az da olsa dokunmak yumurtanın yuvadan atılmasına neden olabilir. Bu sebeple henüz çatlamamış yumurtaya dokunulmaması, dişi güvercinin olmadığı zamanlarda yuvadan uzak durulması ve yumurtalara yaklaşılmaması oldukça önemlidir.

Güvercinler Neden Kendi Yavrusunu Yuvadan Atar?

Güvercinlerin kendi yavrusunu yuvadan atması çoğunlukla o yavrunun hasta olmasından kaynaklanır. Güvercinin yumurtayı yuvadan atması ya da yavruyu yuvadan atması garip gibi görünse de güvercinlerin bunu yapmak için geçerli nedenleri vardır.

Hastalanan yavru güvercinler yuvadaki diğer güvercinlere de hastalık bulaştırabilir. Hasta olan yavruyu yuvadan uzaklaştırmak isteyen dişi güvercin de yavru yuvadan atabilir.