Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Yumurtanın, İlk Yumurtanın Üzerine Neden Yatmaz?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Yumurtanın, İlk Yumurtanın Üzerine Neden Yatmaz?

Güvercinlerin yumurtaya yatması yavruların yumurtadan sorunsuz bir şekilde çıkması için oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda güvercinin yumurtaya yatması beklenirken güvercin yumurtaya yatmayabilir.

Güvercinler Genel Olarak Neden Yumurtanın Üzerine Yatmaz?

Güvercinlerin yumurtaya yapmamasının nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • En yaygın nedenlerden biri yumurtanın boş olmasıdır. İçgüdüsel olarak yumurtalarını sık sık kontrol eden dişi güvercinler yumurtanın boş olması durumunda yumurtayı terk edebilir.
  • Yaygın olan nedenlerden bir diğeri yumurtaya dokunulmamış olmasıdır. Tıpkı kedilerde olduğu gibi güvercinler de yavrularını kokularından tanır. İnsanların eline aldığı yumurtaya farklı bir koku sindiği için dişi güvercin o kokuyu aldığında güvercinin yumurtaya yatması gerekirken yumurtayı terk ettiği görülebilir.

Güvercinler Neden İlk Yumurtanın Üzerine Yatmaz?

Güvercinin ilk yumurtaya yatmama nedeni çoğunlukla yumurtanın boş olmasıdır. Güvercinler genel itibariyle tek seferde 2 ya da 3 yumurta çıkarırlar.

Tek yumurtanın çıkması bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu durum genellikle yumurtanın boş olmasından kaynaklanır. Yumurtanın boş olduğunu anlayan güvercin onu terk ederek bulunduğu ortamdan uzaklaşacaktır.

Ancak güvercinin ilk yumurtanın üstüne yatmama nedeni yumurtaya bir başkasının dokunması da olabilir.

Güvercinleri Yumurtanın Üzerine Yatmaya Teşvik Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Güvercinleri yumurtanın üzerine yatmaya teşvik etmek için ilk yapılması gereken yumurtanın ve yuvanın olduğu bölgeye uzaktan yem atmaktır.

Yumurtaya ya da yuvaya dokunmak dişi güvercini yumurtadan ve yuvadan uzaklaştırabileceği için güvercine ve yumurtasına fazla yaklaşmadan yem atmak en doğrusudur. Karnı acıkan dişi güvercin yem yediği bölgeye zamanla alışır ve kısa süre içinde tekrar yumurtayı sahiplenebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, güvercinin yumurtaya yatması için yumurtanın kanlanması gerektiğidir. Dişi güvercinin boş yumurtaya yatması mümkün değildir.