Anasayfa » Güvercin » Güvercinlerde Halsizlik Neden Olur? Neler Yapılabilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinlerde Halsizlik Neden Olur? Neler Yapılabilir?

Güvercinde halsizlik ne yazık ki yaygın görülen sorunların başında gelir. Güvercinlerde halsizlik farklı güvercin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.

Güvercinlerde Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerde halsizlik nedenleri yaşlılık ve hastalık olabilir. Güvercinlerin bulundukları ortamların sık sık havalandırılmaması, temizlenmemesi ve güvercinlerin aşılarının ihmal edilmesi onları her türlü hastalığa elverişli hale getirir.

Güvercinler hassas canlılar oldukları için ihmal edilmeleri durumunda kolayca hastalanabilirler. Bu nedenle güvercinlerde halsizlik nedenlerinin başında güvercin hastalıkları olduğu söylenebilir. Güvercinlerin yaşlanması ve daha güçsüz hale gelmesi de halsizliğe neden olan etkenlerden biridir.

Güvercinlerde Halsizlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güvercinlerde halsizlik tedavisi için öncelikle halsizliğe neden olan hastalık tespit edilmelidir. Zira halsizlik bir hastalık değil herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle tek başına bir hastalık olarak kabul edilip tedavi edilemez.

Güvercinlerde salmonella, E-coli ve kolera gibi birçok ciddi hastalık halsizliğe, beslenme bozukluğuna ve ani kilo kaybına neden olabilir.

Güvercinlere Halsizlik İçin Neler Verilebilir?

Güvercinlere halsizlik için verilebilecekler veteriner hekim kontrolünde kullanılan vitamin takviyeleri olabilir. Hasta olan güvercine aspirin, B12 ve E vitamini takviyesi verilebilir.

Şayet hasta olan güvercinin esas problemi vitamin ve mineral eksikliği ise bu sorunu gidermeye yönelik bir tedavi planlaması yapılmalıdır. Güvercinin eksikliğini yaşadığı mineral ve vitamin eksikliklerinin kısa sürede giderilmesi gerekir.

Güvercinleri Halsizlikten Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Güvercinleri halsizlikten korumak için aşıları düzenli olarak yapılmalı, yaşadıkları ortam sık sık temizlenmeli ve havalandırılmalı, güvercinlere kaliteli ve faydalı yemler verilmelidir.

Güvercinlerde halsizlik sorunu uzun süredir devam ediyor ve giderilemiyorsa en kısa sürede bir veteriner hekimden yardım alınmalı ve halsizliğe neden olan etken tespit edilmelidir.