Anasayfa » Güvercin » Güvercinlere Günde Kaç Kez Yem Verilir? +Ne Kadar Yem Verilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinlere Günde Kaç Kez Yem Verilir? +Ne Kadar Yem Verilir?

Güvercinlerin doğru beslenmesi için özenli bakımın yanı sıra düzenli kontrol ve ilgi şarttır. Güvercin beslemek isteyen birinin yetişkin ya da yavru güvercinlerin günlük yem ihtiyacını bilmesi ve buna göre davranması oldukça mühimdir. Güvercinlere yem verilirken aşırı ya da kaçılmamalıdır.

Güvercinlere Günde Kaç Kez Yem Verilir?

Güvercinlerin günlük yem sayısı 1 olarak belirlenmiştir. Güvercinlere günde bir kez yem verilmesi yeterlidir. Güvercinlerin akşam saatlerinde ve bir kez yemlenmesi idealdir. Ancak bazı durumlarda istisnalar olabilir.

Beslenme bozukluğu olduğu düşünülen herhangi bir güvercin vakit kaybetmeden bir uzmana gösterilmelidir. Bu gibi durumlarda güvercine yemesi gerekenden fazla yem yedirmeye çalışmak sakıncalıdır.

Güvercinlere Günde Ne Kadar Yem Verilir?

Güvercinlerin günlük yem oranı farklı unsurlara bağlı olarak belirlenmelidir. Örnek vermek gerekirse; 350 g ağırlığı olan bir güvercinin günlük 35 g yem yemesi şarttır. Bir tanesi 350 g olmak üzere toplam 20 adet güvercin besleyen bir kişinin günlük 700 g yem alması gereklidir.

Güvercinlere Bir Öğünde Ne Kadar Yem Verilmelidir?

Güvercinlere bir öğünde verilecek yem oranı güvercinin ağırlığına ve günlük ihtiyacına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun için belirlenmiş sabit bir oran yoktur. Ancak güvercinlere verilmesi gereken yem oranından daha fazla yem yedirilir ise bu durum güvercinlerin sağlığını bozacağı gibi hayati riskleri de beraberinde getirebilir.

Güvercinlere yem verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus güvercinlerin gün içinde ne kadar yemek yediklerinin hesaplanmasıdır. Güvercinler insanlar gibi günde birkaç öğün yeme ihtiyacı duymazlar. Bununla birlikte, haftada birkaç kez yeme ek olarak güvercinlere bezelye, marul, ıspanak, brokoli gibi faydalı sebzeler de az miktarda yedirilebilir.