Anasayfa » Güvercin » Kaçak Güvercin Nasıl Yakalanır? Yöntemler Nelerdir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Kaçak Güvercin Nasıl Yakalanır? Yöntemler Nelerdir?

Güvercinin kaçması ne yazık ki oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu nedenle güvercin besleyenler güvercin yakalamak için birçok yöntem geliştirmiştir.

Kutu ile Güvercin Yakalama Metodu

Kutu ile güvercin yakalama metodu en sık kullanılan metotların başında gelir. Güvercinin kapağı kapatılabilen kutunun içine girmesi sağlandıktan sonra kutunun kapağı kapatılır ve güvercin beslendiği yere götürülür.

Kutu ile güvercin yakalamak için kutunun içine biraz yem koyulması yeterlidir. Buna ek olarak alçaktan uçan güvercinin kutuya doğru gelmesi sağlanarak bu şekilde de yakalanması mümkündür.

Elle Yem Yedirirken Aniden Güvercini Yakalama Yöntemi

Elle yemek yedirirken aniden güvercini yakalama yöntemi sık kullanılan yöntemlerden bir diğeridir. Güvercinler beslenmeyi severler ve acıktıkları zaman karınlarını doyurdular yere geri dönerler. Ancak onlar hareket halinde olsalar da olmasalar da onları yakalamak pek kolay değildir.

Ele alışmış olan bir güvercin elde duran yemi görürse mutlaka karnını doyurmak için ele gelecektir.

Güvercin eldeki yeni yerken onu ürkütmeden yavaşça bir el kaldırılarak güvercin yakalanabilir. Bu aşamada güvercinin en ufak bir tehdit sezmesi durumunda hemen uçup uzaklaşabileceği unutulmamalıdır.

Güvercin Yakalama Filesi Kullanımı

Güvercin yakalama filesi kullanımı güvercin yakalarken en çok kullanılan metotlardan biridir. Güvercinler için özel olarak üretilen filelerin kullanımı da pratiktir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, file kullanarak güvercin yakalayacak olan kişinin mutlaka güvercin besleyen ve güvercin konusunda tecrübeli biri olması gerektiğidir. Zira güvercin beslemeyen acemi insanlar güvercin yakalamaya çalışırken güvercine zarar verebilirler.

File kullanımı her ne kadar kolay olsa da güvercin yakalamak oldukça zor olduğu için güvercinler hakkındaki birçok detayı bilen insanların bu eylemi gerçekleştirmesi çok daha mantıklıdır.