Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mı? [Krem, Tedavi, Zararlı Mı?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mı? [Krem, Tedavi, Zararlı Mı?]

Kedi aknesi bir keratinizasyon bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Yağ kanalının tıkanması ile beraber deri altındaki kirin derinin üstüne çıkması olarak nitelendirilen akne oluşumu tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Kedi Aknesi Nedir?

Akne oluşumu yalnızca insanlarda oluşmaz. Akneler kedilerde de görülen önemli bir problemdir. Kedilerde akne oluşumu çene aknesi olarak da biliniyor. Cins, ırk, yaş ya da ergenlik durumu fark etmeksizin pek çok kedide çıkan akneler keratinin aşırı üretimi nedeniyle oluşan bir tür iltihaplanmadır.

Kedilerde akne oluşumunun net nedeni her zaman kesin olarak belirlenemez. Birçok farklı etken akne oluşumunu etkileyeceği için kesin nedeni belirlemek oldukça zordur.

Kedi Aknesi Tehlikeli Midir?

Kedilerde akne oluşumu her zaman aynı değildir. Deri altında biriken yağ oranına bağlı olarak akne türü değişebiliyor. Ancak aknenin türü ne olursa olsun akne oluşumunu ciddi bir rahatsızlık olarak görmek gerekiyor. Çünkü akneler kedilerde ilk başlarda ciddi sorunlara neden olmasa da ilerlediğinde ciddi problemlerin oluşmasına neden olabiliyor.

Kedilerde akne oluşumu her zaman tehlikeli olmasa da bazı durumlarda tehlikeli bir durum olarak kabul edilebiliyor.

Kedi Aknesi Kedinin Nerelerinde Çıkmaktadır?

Kedilerde akne oluşumu çenede ortaya çıkmaktadır. Çenede ortaya çıktığı için ilk başlarda net bir şekilde görülemeyebilir. Ancak ilerleyen süreçte kedinin devamlı orayı kaşımasıyla beraber akne yayılacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için belli aralıklarla kedinin çenesini incelemek gerekiyor.

Çenede meydana gelen akneler deride şişliğin oluşmasına neden olabiliyor. Şişlik ortalama 2- 3 gün devam edebiliyor.

Kedi Aknesi Neye Benzer?

Kedilerde oluşan akne oluşumu hayvan sahipleri tarafından yakından irdeleniyor. Yakından irdelendiği için aknenin neye benzediği sorgulanıyor. Akne oluşumu mercimek tanesine benzeyen bir yapıdadır. Ucunda siyah noktaların olduğu aknelerin kirli bir görüntüsü vardır. Kirli bir görüntüsü olduğu için ilk başlarda kedinin vücudunda görülemeyebiliyor.

Akne kediden kediye farklı şekillerde de çıkabiliyor. Kedinin vücudunda daha fazla kir olması halinde akne daha da büyüyebiliyor.

Kedi Aknesi Fotoğrafları 📷

Kedi Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mı? [Krem, Tedavi, Zararlı Mı?]
Kedi aknesi fotoğrafı örneği
Kedi Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mı? [Krem, Tedavi, Zararlı Mı?]
Kedi aknesi fotoğrafı örneği
Kedi Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mı? [Krem, Tedavi, Zararlı Mı?]
İlerlemiş derecede kedi aknesi fotoğrafı örneği

Kedi Aknesinin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen aknenin başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için ilk olarak sebebini öğrenmek gerekiyor. Kedilerde akne oluşumunun sebepleri kediden kediye ve yaşantıya göre değişiklik gösteriyor. Kedilerde akne oluşumunun nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Kirli ortamlarda bulunma
  • Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Yanlış mama kullanımı
  • Mamanın sürekli olarak değiştirilmesi
  • Yoğun stres ve mutsuzluk hali

Kedilerde görülen aknelere gereken hassasiyeti göstermek büyük önem arz ediyor. Eğer bireyler bu aknelerin her zaman kendiliğinden geçeceğini düşünüyorsa yanlış bir düşünce içerisindedir. Çünkü kedilerde görülen aknelerin profesyonel ortam ve müdahale ile ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi halde kediler daha büyük sorunlarla karşılaşabiliyor.

Kedi Aknesinin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde görülen akneler farklı semptomlarla ortaya çıkar. Bu semptomlar iyi bilinirse akneye kısa süre içerisinde müdahale edilebiliyor. Akneye kısa süre içerisinde müdahale edilirse sorun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabiliyor.

Kedilerde görülen aknenin en önemli belirtisi çene altındaki kızarıklıklardır. Akne oluşmadan önce çene altı kıpkırmızı hale gelir. Bunun yanında kedinin devamlı çenesini kaşıması da akne oluşumunun belirtilerinden birisidir. Böyle bir belirtiyle karşılaşılması durumunda kedinin çenesini kaşımasını engellemek gerekiyor. Çene altında oluşan siyah noktalar da akne belirtileri arasında yer alıyor.

Kedi Aknesi Nasıl Teşhis Edilir?

Aknenin teşhis edilebilmesi için klinik bulgulara bakmak şarttır. Bu bağlamda kedinin veteriner hekime götürülmesi ve gerekli tanı yöntemlerinin uygulanması gerekiyor. Tanılama işlemi gerçekleştirilirken kan ve idrar testleri yapılır. Bu testlerdeki değerler akne oluşumunun teşhis edilmesi için yol gösterir.

Aknenin teşhis edilebilmesi için kedinin çene altının net bir şekilde incelenmesi gerekiyor.

Kedi Aknesi Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Geçer?

Kedilerde akne oluşumu ortadan kaldırılamayacak bir problem değildir. Yapılacak pratik hamlelerle akneler net bir şekilde tedavi edilebiliyor. Akne oluşumunu ortadan kaldırmak adına veteriner hekimin önerdiği şampuanla bölgenin düzenli olarak yıkanıp durulanması gerekiyor.

Veteriner hekimin önerdiği şampuan düzenli kullanıldığında akne kendiliğinden gidecektir. Bunun yanında veteriner hekim eşliğinde kullanılacak antibiyotik kullanımı da aknenin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Kedi Aknesi Tedavisinde Krem Kullanılır Mı? Kedi Aknesine Ne Sürülür?

Kedilerde akne oluşumu çok sık rastlanan bir durumdur. Çok sık görüldüğü için bu alanda kanıtlanmış kesin olan tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerin başarılı bir şekilde uygulanmasıyla akne ortadan kaldırılabiliyor.

Kedilerdeki akneyi ortadan kaldırmak için krem kullanılabiliyor. Birçok farklı veteriner kliniğinde satılan ve akneyi geçiren kremler bölgeye doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Doğru bir şekilde uygulanması ile akne oluşumu kısa süre içerisinde ortadan kaldırılacaktır.

Kedi Aknesi Tedavisinde İlaç Kullanımı Nasıldır?

Kedilerde akne tedavisi için genellikle ilaç kullanılır. Ancak ilaç kullanmadan önce bölgenin mantar önleyici şampuanlarla düzenli olarak temizlenmesi öneriliyor. Bu sayede akneyle çok daha kolay mücadele edilebiliyor. Akne tedavisi için ilaç kullanımının detaylarını veteriner hekim belirler.

Veteriner hekim aknenin yapısına bağlı olarak haftada 2 ya da 3 defa ilaç tedavisi uygular.

Kedi Aknesi Kaç Günde Geçer?

Kedilerde aknenin ortadan kaldırılması uygulanan tedavi yöntemiyle direkt olarak ilgilidir. Aknenin ortadan kaldırılması için nitelikli işlemler yapılıyorsa ortalama 2 ile 3 hafta içerisinde akne ortadan kaldırılabiliyor. Ancak bilinçsiz müdahale edilmişse 3 haftalık süre çok daha uzayabiliyor.

Aknenin 3 haftada ortadan kalkmaması halinde daha etkin ve düzenli bir tedavi programının uygulanması gerekiyor.

Kedi Aknesi Kendiliğinden Geçer Mi?

Kedilerde akne oluşumu dönem dönem görülebiliyor. Sık rastlandığı için aknenin kendiliğinden geçip geçmediği araştırılıyor. Kedilerde oluşan aknenin kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Ancak bu riskli bir yaklaşımdır. Aknenin kendiliğinden geçip geçmeyeceğine karar vermek için veteriner hekimle görüşmek oldukça önemlidir.

Veteriner hekim yaptığı incelemelerde aknenin kendiliğinden geçip geçmeyeceğini belirleyebiliyor. Eğer akne kendiliğinden geçmiyorsa gerekli tedaviye kısa sürede başlanır.

Kedi Aknesi Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Kedilerde görülen akneler evde de tedavi edilebilse de tamamen kontrol altında tutulamayabilir. Bu bağlamda akneyle karşılaşılması halinde uzman hekimle diyalog kurmak önemlidir.

Akne oluşumunu ortadan kaldırmak için kedinin mama ve su kabının her gün yıkanması büyük önem arz ediyor. Çünkü bu kaplarda bir pislik varsa bu pislik kedinin vücuduna gireceği için akne oluşumunu tetikleyebiliyor.

Kedi Aknesine Kesin Çözüm Olarak Neler Önerilir?

Kedilerde görülen akneler oldukça can sıkıcıdır. Ancak bu akneler kesin olarak ortadan kaldırılabiliyor. Kedilerde akneyi ortadan kaldırmak için Mupirocin kullanılabiliyor. Mupirocin’in kullanma talimatına uygun olarak kullanımı ile beraber akneler kediyi rahatsız edemeyecektir.

Akne oluşumunun kesin olarak ortadan kaldırılması için veterinerin önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Veteriner hekimin önermediği ilaçlar sorunun büyümesine neden olabiliyor.

Kedi Aknesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kedilerde görülen aknelerin asıl nedeni çene altında yağ birikiminin oluşmasıdır. Yağ bezeleri çene altında toplanarak akne oluşumuna neden oluyor. Oluşan akneler tedavi edilmezse akneler bütün çeneyi sarabiliyor. Bu da kedinin enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor.

Kedilerde oluşabilecek enfeksiyon riski akne sorunundan ziyade başka cilt problemlerinin oluşmasını da etkileyebiliyor.

Kedi Aknesine Sirke İyi Gelir Mi?

Kedilerde akne oluşumuna profesyonel müdahale şarttır. Ancak profesyonel müdahaleye erişilemeyen durumlarda sirkeden faydalanılabilir. Çünkü sirke, var olan bölgenin temizlenmesini ve aknenin enfeksiyon oluşturma riskini azaltır. Bundan dolayı akne oluşumunda sirkeden yardım alınabiliyor.

Sirke, cildin temizlenmesi için yeterli olsa da aknenin ortadan kaldırılması için tek başına yeterli değildir. Sirkeye ek olarak akneyi ortadan kaldıran ilaçların kullanılması da gerekiyor.

Kedi Aknesi Bulaşıcı Mıdır?

Akneler kedilerin deri altında biriken kirden dolayı çıktığı için bulaşıcı değildir.

Kedi Aknesini Sıkarak Patlatmalı Mıyım?

Kedilerde görülen aknenin hiçbir şekilde patlatılmaması gerekiyor. Bu aknelerin patlatılması halinde enfeksiyon diğer bölgelere de yayılacağı için akne oluşumu kendiliğinden artacaktır.

Kedi Aknesi Kanar Mı?

Kedilerde görülen akne kanayabilir. Bu kanamaya bağlı olarak kabuklanma, kabartı ya da tahriş gibi oluşumlar da görülebilir.