Anasayfa » Güvercin » Posta Güvercinleri Yollarını, Yönlerini Nasıl Bulur? >Bilimsel
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Posta Güvercinleri Yollarını, Yönlerini Nasıl Bulur? >Bilimsel

Posta güvercinlerinin yön bulma yeteneği onlara atfedilen görevi yerine getirmekte büyük önem taşır. Posta güvercinleri keşfedildiği ve eğitildiği çağlardan bu yana, yön bulma özellikleri ve uçuş kabiliyetleriyle diğer kanatlılar arasından ayrılmıştır.

Posta güvercinlerinin yön bulma yetenekleri hakkında farklı teoriler vardır. Bu teorilerden bazıları akılcı olarak öne çıkar. Sadece bu teorilerin ortaya atılması bile, posta güvercinlerinin insanlar tarafından ne kadar ilgi çektiğine dair ipuçları taşır.

Güvercinlerin Yön Bulması Hakkındaki Teoriler Nelerdir?

Posta güvercinlerinin yönlerini bulması hakkında çeşitli teoriler vardır. Bu teoriler, posta güvercinlerinin fiziksel özellikleri ekseninde üretilmiştir.

Kimi teoriler posta güvercinlerinin koku yeteneğine dikkat çekerken, kimi teoriler gagalarında bulunan manyetik bir sistem olduğu iddiasını taşıyor. İnsanlar bu teorilerle posta güvercinlerinin yön bulma yeteneklerini anlamlandırmaya ve açıklamaya çalışıyor.

Güneş Işınları ve Yıldızlar Teorisi

Posta güvercinleri hakkında teorilerden biri “Güneş Işınları ve Yıldızlar Teorisi’dir.” Bu teoriye göre posta güvercinleri güneş ve yıldızların konumunu takip ederek gideceği yerin konumunu bulur. Bu teoriye göre çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir ve teoriyi destekleyen sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Koku Teorisi

Posta güvercinlerinin koku yeteneği yönlerini bulmada yardımcı olabilir. Bununla alakalı olarak koku teorisi ortaya atılmıştır. Bu teoriye göre güvercinler ulaşacakları yerin kokularını takip ederek yönlerini bulur.

Güvercinlerin koku hafızası çok gelişmiştir. Havadan aldıkları kokunun kaynağını bulmaya çalışarak gidecekleri yerin konumunu bulabilirler.

Gagalarında Yer Alan Manyetik Konumlandırma Sistemi Teorisi

Posta güvercinleri teorilerinden biri de “Manyetik Alan Teorisi’dir.” Bu teoriye göre posta güvercinleri dünyanın manyetik alanını kavrayarak yönlerini bulurlar.

Tüm Güvercin Cinsleri Posta Güvercinleri Gibi Yollarını Bulabilir Mi?

Güvercinlerde yön bulma yeteneği oldukça gelişmiştir. Nitekim evcil güvercinler, günlük uçuş sürelerini tamamladıktan sonra kümeslerine dönebilir.

Fakat posta güvercinleri, diğer bütün güvercinlere göre yön bulma konusunda çok daha iyidir. Diğer güvercinler yemle alıştırıldığı taktirde yuvalarını bulabilirler posta güvercinleri ile içgüdüsel olarak yön bulma yeteneklerine sahiptir.

Hakkında üretilen teorilerle öne çıkan posta güvercinleri, bundan 60 70 yıl öncesine göre aktif olarak haberleşme amacıyla kullanılıyordu.