Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kaç Aylıkken, Ne Zaman Konuşmaya Başlar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kaç Aylıkken, Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Sultan papağanları 3. aydan itibaren oldukça sevimli ve dikkat çeken cıvıltı ve konuşma seslerini çıkarmaya başlasa da genellikle 9. aydan itibaren eğitilmeye başlar.

Bu nedenle sultan papağanlarına nasıl konuşulacağı hakkında eğitimin verilmesinden önce onları anlamak ve sultan papağanlarıyla bir uyum sağlamak için 6 aylık bir zaman dilimini onlarla geçirmek gerekmektedir.

Yavru sultan papağanları güven duygusunu kazanmaları nedeniyle sahipleriyle arasında gelişen güven duygusunun tam kazanıldığından emin olunması gerekir. 

Bunlara ek olarak erkek sultan papağanları dişi sultan papağanlarına göre daha erken dönemlerde konuşmaya başladıkları bilinmektedir.

Özellikle ıslık, cıvıldama ve insanların anlayacağı şekilde sesleri taklit ettikleri bilinmektedir.

Sultan papağanları konuşmadan önce kişilikleri de dâhil olmak üzere farklı faktörler konuşma etkisinin süresini değiştirebilir.

Bu durum bazı durumlarda dişi sultan papağanların daha erken dönemlerde konuşmaya başladığını da göstermektedir. 

Erkek Sultan Papağanı Kaç Aylıkken, Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Sultan papağanlarının erkekleri dişilerine göre daha erken dönemlerde konuşmaya başlar.

Ancak bunun için ilk olarak sahibiyle güven duygusunu kazanmış olması gerekir.

Özellikle 3. aydan itibaren erkek sultan papağanları kendilerine has olarak sesleri çıkarmaya başlar.

Bu aylardan itibaren erkek sultan papağanlarına gösterilen ilgi ve eğitim sayesinde erkek sultan papağanları 9. aydan itibaren eğitimin ve ilgilin tam gösterilmesinden sonra insanların anlayabileceği şekilde konuşmaya başlarlar. 

Dişi Sultan Papağanı Kaç Aylıkken, Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Dişi sultan papağanları, diğer papağanlarda ve muhabbet kuşlarında olduğu gibi erkek papağanların aksine daha düşük seviyede öğrenim ve ses çıkarma becerileri bulunur.

Bu nedenle dişi sultan papağanları erkek sultan papağanların aksine daha fazla eğitim verilmesi gerekir.

İmkansız olmasa da erkek sultan papağanlara göre daha zorlu bir eğitim süreci bulunur.

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu papağanların konuşmayı hızlı ve iyi öğrenmesinin en önemli etkeni cinsiyetleri değil bazı değişkenliklere bağlıdır.

Buna göre sultan papağanlarına ilgi ve eğitimin tam verilmesinden sonra 10. aydan itibaren konuşmaya başlayabilirler.

Sultan papağanlarına verilen beceriler, eğitim ve ne kadar zaman ayırdığınız dişi sultan papağanları da dahil olmak üzere tüm papağanların konuşması için en etkili yöntemlerdir. 

Sultan Papağanını Daha Çabuk Konuşmaya Başlaması İçin Neler Yapılabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sultan papağanlarının dişisi ve erkeğine konuşma becerilerinin verilmesi için dikkat edilecek en önemli konu güven duygusudur.

Güven duygusunun aşılmasından sultan papağanlarıyla zaman geçirmek, eğitim vermek ve sabırlı bir şekilde ilgi gösterme sultan papağanlarının daha çabuk konuşmaya başlamasına yardımcı olacaktır.