Anasayfa » Güvercin » Yavru Güvercinler Kaç Aylıkken Çiftleşir Ve Yumurtlamaya Başlar? Ergenliğe Ne Zaman Girerler?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru Güvercinler Kaç Aylıkken Çiftleşir Ve Yumurtlamaya Başlar? Ergenliğe Ne Zaman Girerler?

Yavru güvercinlerde ergenlik ve çiftleşme dönemi birçok insan için merak konusudur. Yavru güvercinlerde yumurtlama dönemi gelene kadar yavru güvercinin gelişim evresini tamamlamış olması gerekir.

Yavru Güvercinler Ergenliğe Ne Zaman Girerler?

Yavru güvercinlerde ergenlik, güvercinlerin tüylenmeye başladıktan sonraki ilk birkaç aylık dönemini kapsar. Ergenliğin insanlarda olduğu kadar hayvanlarda öne çıkan bir dönem olmasa da doğadaki birçok hayvanı etkileyen doğal bir süreç olduğu söylenebilir.

Hayvanların yaşam döngüsünde insanların yaşam döngüsüne benzeyen birçok ayrıntı ve aşama bulunur. Bu aşamalardan biri olan ergenlik, hayvanlarda insanlarda olduğu kadar uzun sürmez.

Yavru güvercinlerde yumurtlama zamanının gelmesi için sabırlı olmak gereklidir.

Yavru Güvercinler Kaç Aylıkken Çiftleşmeye Başlar?

Yavru güvercinlerin çiftleşmeye başlaması için 4 ila 5 aylık bir süreyi geride bırakmış olması gerekir. Bu süreye kadar kendini keşfetmesi ve bazı alışkanlıklar edinmesi şarttır. Bununla birlikte, tıpkı kedi ve köpek yavruları gibi güvercin yavruları da belli bir zamana kadar annelerine muhtaçtır.

Anneleriyle oldukları sürece çiftleşme ve yumurta verme gibi bir durumları söz konusu olmaz. Güvercinlerin çiftleşecek raddeye gelmesi için annelerinden ayrılmaları ve özgür hayatlarına ilk adımı atmaları gerekir.

Güvercin besleyenler için bu süreç zaman zaman sancılı geçse de yavru güvercinlerin çiftleşmeye ve yumurtlamaya başladığı zamanının gelmesi sabırla beklenmelidir.

Yavru Güvercinler Kaç Aylıkken Yumurtlamaya Başlar?

Yavru güvercinlerin yumurtlamaya başlaması için 5 ila 6 aylık bir süreyi geride bırakmış olması şarttır.

Bununla birlikte, yavru güvercinlerde yumurtlama dönemi geldiği zaman sorunsuz bir şekilde geçmesi için güvercine iyi bakılmalıdır.

Bu döneme gelene kadar hastalanması ya da yalnız kalması durumunda yavru güvercinlerin yaşama şanslarının çok düşük olduğu unutulmamalıdır.