Anasayfa » Güvercin » Yavru Güvercinler Ne Zaman, Kaç Günde Yeme Düşer?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru Güvercinler Ne Zaman, Kaç Günde Yeme Düşer?

Güvercin beslemek için birçok ayrıntının olduğu unutulmamalı ve özellikle güvercin yavrularının bakımında gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Güvercin besleyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de yavru güvercinler için yeme düşme süresidir.

Yavru Güvercinler Kaç Günde Yeme Düşer?

Yavru güvercinlerin yeme düşme süresi yaklaşık bir aydır. Elbette bu sabit bir süre değildir. Yavru güvercinlerin yeme düşme sürelerinde belirlenmiş bir zaman aralığı olmasa da aktif hale gelen yavru güvercinler için yeme düşme süresi fazla uzun değildir.

Yavru Güvercinlerin Yeme Düşme Süresi Hangi Etkenlere Bağlıdır?

Yavru güvercinlerin yeme düşmesi için oldukça özenli ve dikkatli bir bakım şarttır. Bazı yavrularda yem yememe gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle yavruların düzenli olarak yem yediklerinden emin olunmalı ve yedikleri yem miktarı kontrol altında tutulmalıdır.

Yavru güvercinlerin yeme düşme süresi güvercinlere ne kadar vakit ayrıldığına bağlı olarak değişebilir. Sık sık yem yemesi için uyarılan bir güvercin kısa süre içinde yeme düşerken fazla özen gösterilmeyen bir güvercinin yeme düşme süresi uzayabilir.

Yavru Güvercinlerin Yeme Düşme Süresi Nasıl Kısaltılabilir?

Güvercinlerin yerine düşme süresini kısaltmak için henüz yeni yeni yeme alışan güvercinle yakından ilgilenilmelidir. Yavaş yavaş aktif hale gelen güvercinler mutlaka yem yemeği öğrenecek ve içgüdüsel olarak bu alışkanlığı edinecektir.

Ancak yetiştirilmek üzere sahiplenen bir güvercinin ne kadar sürede yem yemeğe alışacağı onu besleyen kişinin gösterdiği özene bağlıdır. Yavru güvercinler için ideal olarak belirlenen yeme düşme süresi 3 ila 4 hafta arasında değişebilir. Bu sürenin az da olsa kısalabilmesi için güvercine her gün zaman ayrılmalı ve yeme alışması için çeşitli taktikler uygulanmalıdır.