Anasayfa » Güvercin » Güvercinle Haberleşme Nedir? Nasıl Olur? +Tarihçesi, Nasıl Yapılırdı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinle Haberleşme Nedir? Nasıl Olur? +Tarihçesi, Nasıl Yapılırdı?

Posta güvercini ile haberleşme kökeni milattan önce 1300’lü yıllara kadar dayanır. Posta güvercinleri keşfedildiği tarihten beri İkinci Dünya Savaşı’na kadar yaygın olarak haberleşme aracı olarak kullanılmıştır.

Posta güvercinleri, özellikle askeri ve ticari anlamda en uzun süre kullanılan haberleşme araçlarıydı. Modern iletişim tekniklerinin keşfedilmesi ve teknoloji devrimiyle beraber posta güvercini ile haberleşme devri kapanmıştır.

Güvercinle Haberleşme Nedir?

Güvercinle haberleşmek yüzyıllar boyu kullanılmış bir komünikasyon tekniğiydi. Bu teknik kullanılırken, iletilmek istenen haber bir sayfaya yazılır ve sıkıca bağlanırdı. Daha sonra güvercinin ayağına asılır ve gitmesi gereken yere uçması için güvercin serbest bırakılırdı.

Güvercinle Haberleşmenin Kısaca Tarihçesi (Eski Dönemlerde Nasıl Yapılırdı?)

Posta güvercininin tarihi kökeni milattan önce 1400 – 1300 yıllarına dayanır. Antik Mısır’da keşfedilen posta güvercinleri devlet büyükleri, ordular ve aristokratlar tarafından kullanılırdı.

Özellikle bu yıllarda savaş zamanı haberleşme hayati önem taşırdı. Bu anlamda posta güvercinleri devletler için büyük bir öneme sahipti ve özenle bu görev için yetiştirilirlerdi.

Güvercinle Haberleşme Günümüzde Nasıl Yapılır?

Günümüzde güvercinle haberleşme günümüzde modern teknolojinin keşfiyle tamamen ortadan kalkmıştır.

Posta güvercinleri artık yarış güvercinleri olarak yetiştirilir. 1800’lü yılların sonunda posta güvercinleri diğer güvercin soylarıyla çiftleştirilmeye başlandığı için günümüzde saf kan posta güvercinine rastlamak imkansızdır. Fakat saf kan olmasa da bu soy grubundan gelen güvercinler görünüş itibariyle kolayca anlaşılabilir.

Postacı Güvercinler Nereye Gideceklerini (Yollarını) Nasıl Bulur?

Posta güvercini yollarını koklama yoluyla bulur. Posta güvercinlerinin koku hafızası oldukça gelişmiştir. Gitmesi gereken yerin kokusunu alır ve o kokunun kaynağına ulaşmaya çalışır. Bu sayede posta güvercinleri gitmesi gereken yerin yolunu bulur.

Güvercinle Haberleşmede Hava Koşullarının Önemi Nedir?

Posta güvercinleri hava koşullarından kolay kolay etkilenmezler. Posta güvercinleri tüy yapısı itibariyle su tutmaz. Islanmaması sebebiyle yağmurda dahi uçmaya devam eder. Bununla beraber elbette fırtınalı havalar uçuşu zorlaştırabilir.

Güvercinle Haberleşmede Hangi Güvercinler Kullanılabilir?

Güvercinle haberleşmede kullanılan tek tür posta güvercinleridir. Posta güvercinleri bu görev için özel olarak yetiştirilirler.