Anasayfa » Güvercin » Posta Güvercini Kullanımı Ne Zamana Dayanır? +Tarihçesi, Askeri Alanda
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Posta Güvercini Kullanımı Ne Zamana Dayanır? +Tarihçesi, Askeri Alanda

Posta güvercinleri, tarihte önemli yer tutan ve uzun süre insanlar arasındaki iletişimin aracısı olan bir metottur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarihe karışan posta güvercini kullanımı, yerini çeşitli iletişim araçlarına bırakmıştır. Posta güvercini askeri alan da dahil birçok alanda kullanılmış ve insanların işini büyük oranda kolaylaştırmıştır.

Posta Güvercinleri Kısaca Tarihçesi

Güvercinler sanılandan da zeki ve sezgileri kuvvetli canlılar oldukları için geçmişte haberleşme aracı olarak kullanıldıkları ilk tarih milattan öncesine dayanır. Teknolojinin şimdiki kadar gelişmediği dönemlerde posta güverciniyle haberleşme yöntemi birçok insan tarafından farklı alanlarda kullanılmış bir yöntemdir.

Güvercinlerin nasıl haberleşme aracı olarak kullanıldığı merak konusudur. Ancak güvercinler yön bulma yeteneği gelişmiş ve daima yuvasına dönme eğilimi olan hayvanlardır. Bu nedenle posta güvercinlerinin haberleşme aracı olarak ideal bir seçim olduğu söylenebilir.

Telefon başta olmak üzere insanların iletişim kurmasını kolaylaşan çeşitli haberleşme araçlarının ortaya çıkmasıyla posta güvercini ile haberleşme dönemi yavaş yavaş azalarak bitmiştir.

Posta Güvercinleri İlk Defa Ne Zaman Kullanılmıştır?

Posta güvercinlerinin ilk kullanıldığı tarih milattan önce 1200 yılıdır. İlk defa bu tarihlerde Mısır’da yetiştirilen posta güvercinlerinin haberleşme aracı olarak kullanılmaya başlandığı bilinir. Bu tarihten itibaren tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan posta güvercini kullanımı, ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede teknolojik haberleşme araçları icat edilene kadar kullanılmıştır.

Dünya’da Askeri Alanda Posta Güvercini İlk Defa Ne Zaman Kullanılmıştır?

Dünyada askeri alanda ilk kez posta güvercini 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra kullanılmaya başlanmıştır. 1870 ila 1871 yılları arasında Almanya ile Fransa arasında yapılan savaşta posta güvercinin kullanıldığı bilinir.

Türkiye’de Askeri Alanda Posta Güvercini İlk Defa Ne Zaman Kullanılmıştır?

Türkiye’de askeri alanda ilk kez posta güvercini 19 ila 20. yüzyıllar arasında kullanılmıştır. Bu tarihlerde hem Türkiye’de hem de Avrupa’da posta güvercini kullanımının özellikle askeri alanda çok yaygın olduğu bilinir. Savaş sırasında da posta güverciniyle haberleşme metodu kullanılmış ve bazı haberleşme araçlarının icat edilmesine rağmen bu yöntem uzun yıllar kullanılan bir yöntem olarak hafızalara kazınmıştır.